Borsa ilk seansta düşüyor

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, birinci seansın ilk yarısında geriledi.

Endeks, seansın 1 saat 15 dakikalık bölümünü, dünkü ikinci seans kapanışına göre 483,87 puan düşerek 43.345,25 puandan geçti. Hisse senetleri bu seviyede ortalama yüzde 1,10 değer yitirdi. İlk bölümde işlem hacmi ise 434,3 milyon YTL olarak gerçekleşti.

TAV Havalimanları tavan fiyatı olan 11 YTL’den açıldı

TAV Havalimanları Holding’in hisseleri ilk işlem gününde açılış işlemleri aşamasında 11 YTL olan tavan fiyata yükseldi.

TAV Havalimanları Holding A.Ş.’nin halka arz edilen 44.57 milyon YTL nominal değerli hisse senetlerinin, halka arz fiyatı olan 10.00 YTL fiyat baz alınarak işleme başlamasına karar verilmişti.

Halka arz sonucunda halka arzedilen hisse miktarı nominal 44.56 milyon YTL ve şirketin halka açıklık oranı yüzde 18.4 olarak gerçekleşti. Satışın yüzde 69’u yurtdışı kurumsal yatırımcılara yapıldı.

ÖNGÖRÜLER

ABD lokomotif hisselerindeki düşüşün ardından İMKB’de hafif düşük açılış bekleniyor ancak Japonya ve gelişmekte olan piyasalardaki olumlu gidiş destek oluşturuyor.

İran’ın nükleer programını durdurmayı kabul etmemesi nedeniyle Batı ve İran arasında artan gerilim ve yüksek petrol fiyatlarına karşı tepki ile Wall Street’te yatırımcılar bazı lokomotif hisseleri sattılar. Ancak çip üreticisi şirket hisselerinin toparlanmasıyla teknoloji hisseleri yükseldi ve Nasdaq’ın önceki kayıplarını tersine çevirerek altı yılın en yükseğinden kapanmasına destek oldu.

Brezilya art arda ikinci gününde rekor kapanışla günü bitirirken, ülkenin para birimi real 9 ayın en güçlü seviyelerinden geriledi. Nikkei , Mitsubishi Estate Co. Ltd. gibi ihracatçı ve emlak şirketlerindeki kazançların önderliğinde 7 yılın en yüksek seviyelerine tırmandı.

Ata Yatırım’dan Osman Büyükgöksu, “Amerika’dan gelen düşüş haberiyle biraz yavaşlama yaşanabilir. Japonya’da ve gelişmekte olan ülkelerde problem yok” dedi.

ABD’de bazı hedge fonların petrol ve altında son haftalardaki hızlı yükselişe açık pozisyonda yakalandığı dedikoduları olduğunu söyleyen Büyükgöksu, “Netleşmemekle birlikte piyasaları bozucu bir durum olabilir” diye ekledi.

Büyükgöksu, 43,500 puanda destek, 44,200/44,300 seviyelerinde de direnç oluşacağını tahmin ettiğini söyledi.