Borsa Serdengeçti’yi yükselerek uğurladı

Yeni Merkez Bankası Başkanı'na odaklanan piyasalar, Süreyya Serdengeçti'nin görev süresinin son gününde hızlı yükseliş yaşadı.

Geçtiğimiz hafta, uluslararası piyasalardaki dalgalanmalar, içeride de Kemal Derviş’in açıklamaları ile yüzde 8,5 oranında düşüş kaydeden İstanbul Borsası, Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti’nin görev süresinin son gününde hızlı bir yükseliş yaşadı. Dün günü bin 824 puana denk gelen yüzde 4,29 oranındaki artışla 44 bin 345 puan seviyesinden kapatan Borsa’nın bu hızlı çıkışında, Petrol Ofisi’nin yüzde 34’ünün Avusturyalı OMV’ye satışı haberi de etkili oldu.

Sakin bir gün geçiren döviz piyasalarında ise dolar, serbest piyasada günü 1,3470 YTL, euro ise 1,6050 YTL seviyesinden tamamladı. Piyasaların, bu hafta içinde Merkez Bankası başkanının seçimine ilişkin gelişmeleri yakından izleyeceği belirtiliyor.

ACELE EDİLMEYECEK

Başbakan Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanlığı için ‘Banka İdare Kurulu bir vekil belirleyecek. Biz adayımızı daha sonra belirleyeceğiz’ açıklamasının ardından, piyasalar ‘vekil başkan’ haberinden tedirgin olmadı. Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin görev süresi bugün mesai bitimiyle saat 17.00’de sona erecek. Merkez Bankası Başkanı, yasaya göre Bakanlar Kurulu’nca atanacak. Başkanlık için en güçlü aday olarak halen bankanın başkan yardımcısı olan Erdem Başçı’nın ismi öne çıkıyor.