Borsa yükselişle açıldı

İMKB Bileşik Endeksi birinci seansta, dünkü ikinci seans kapanışına göre 376,29 puan artarak 43.264,87 puan seviyesinde açıldı.

Hisse senetleri, bu seviyede ortalama yüzde 0,88 oranında değer kazandı.
Borsa’da dün banka hisseleri başta olmak üzere gerçekleşen yoğun satışların ardından bugün tepki alımları bekleniyor ve hisse bazı hareketler takip edilecek.

Bankalar hakkındaki olumsuz bir aracı kuruluş raporu, Morgan Stanley’nin İş Bankası’nda satış haberi ve ABD’de beklentilerden yüksek enflasyon açıklamasının ardından kapanışa doğru hızlanan satışlarla IMKB 100 endeksi dün yüzde 2.66 değer kaybetti.

Ata Portföy Fon Yöneticisi Murat İnceleme, “Dünkü yoğun satışlardan sonra bugün tepki gelebileceğini düşünüyorum. Hisse bazlı hareketleri ve Avrupa’nın seyrini takip edeceğiz” dedi.

ABD lokomotif hisseleri dün beklentilerden yüksek enflasyon açıklamasının faiz endişelerini körüklemesi nedeniyle düştü; ancak, yatırımcıların en yüksek kâr artışlarının teknoloji sektöründe olabileceğine inanarak son zamanlarda düşen Apple Inc ve diğer teknoloji hisselerini almaları nedeniyle Nasdaq son altı yılın en yüksek seviyesinde kapandı.

Brezilya borsası dünkü kapanışta rekor kırarken, para birimi real de son dokuz ayın en yüksek seviyesinde kapandı ancak piyasalarda Karnaval nedeniyle uzatılan tatilin ardından ilk seansta işlem hacmi düşüktü.

Dünkü gelişmeleri piyasa bir şekilde fiyatlamış olduğunu söyleyen İnceleme, 43,000-43,200 seviyelerine kadar alım olabileceğini ekledi.
Diğer yandan, “Piyasadan para çıkışı olduğunu gözlemledik, onun devam edip etmeyeceğine bakmamız lazım” diyen İnceleme 42,200 – 42,400 bandının destek oluşturacağını ekledi.

– Ülker Grubu iştiraklerinden Sağlam Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın sermaye artırımı yaparak gerçekleştireceği halka arzda 7 milyon YTL nominal değerli hisse senetlerinin her biri 1.10 YTL’den halka açılacak. Sağlam GYO, halka arz için 22 – 23 Şubat tarihlerinde talep toplamaya çıkacak.
– ABD’de haftalık işsizlik verileri TSİ 1530’da açıklanacak.