Borsa yüzde 042 geriledi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Ulusal 100 Endeksi, ikinci seansta 326,09 puan düşerek 41.182,55 puandan kapandı.

Hisse senetleri ikinci seansta ortalama yüzde 0,79 değer yitirdi. İlk seanstaki 151,15 puanlık artış dikkate alındığında, Borsa endeksi günün tamamında 174,94 puan geriledi. Hisse senetlerinin günlük ortalama değer kaybı yüzde 0,42 oldu.

ABD EKONOMİSİ YÜZDE 3,5 BÜYÜDÜ

ABD ekonomisi, 2006 yılının son çeyreğinde yüzde 3,5 oranında büyüdü.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD’de Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın Ekim-Aralık dönemini kapsayan dördüncü çeyrekte beklentilerin üzerine çıkarak yüzde 3,5 oranında büyüme kaydettiği bildirildi.

ABD ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 5,6, ikinci çeyreğinde yüzde 2,6, üçüncü çeyreğinde yüzde 2 oranında büyümüştü. Açıklanan verilere göre, 2006 yılı genelinde ise ABD’de Gayri Safi Yurtiçi Hasıla yüzde 3,4 oranında arttı. Böylece 2005 yılındaki yüzde 3,2 oranında büyüme rakamının üzerine çıkılmış oldu.

Reuters’e konuşan Hedef Menkul Stratejisti Serdar Ceylan, “Yurtdışı borsalardaki kapanışlar olumlu…Bono tarafı iyimser…Dövizde gevşeme görüyoruz. Bunun da mali sektör hisselerine yansımasıyla alıcılı bir açılış bekliyoruz” dedi.

Petrol fiyatları dün haftalık stok verisi öncesinde taze fon alımı ile yaklaşık yüzde 5 artarak 2005 yılından beri en yüksek günlük kazancını kaydetti ve enerji hisselerini ve ABD borsalarının genelini olumlu etkiledi.

Brezilya borsası ve para birimi ise, petrol devi Petrobas’ın dünya genelinde artan petrol fiyatları ile kazanç sağlamasıyla yükseldi.

Sony Corp. ve TDK Corp. şirketlerinin kâr tahminlerini yükseltmelerine karşın yatırımcıların beklentilerini karşılayamadığı için düşmeleri üzerine Nikkei geriledi.