Borsa’da altın alıp satma dönemi başlıyor

Finansbank, İstanbul Altın Borsası ve Takasbank’ın da desteğiyle uzun zamandır üzerinde çalıştığı İstanbul Gold Altın Borsa Yatırım Fonu projesini hayata geçiriyor.

Yatırımcıların 1 gram altın satın almak için 1 pay İstanbul Gold almaları yeterli olacak. Finansbank fon için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yaptı.

Finansbank Murahhas Azası Dr. Ömer Aras, projeyle uluslararası standartların en üst seviyede uygulandığı bir ürünün yatırımcılara sunulmuş olacağını söyledi. Aras, “Altın Borsa Yatırım Fonu sayesinde yatırımcılar, altını, aynı hisse senedi gibi fon payları şeklinde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda alıp satabilecek. Altının getirisine bire bir ortak olabilecek. Borsa’da yapılacak tek işlemle altın alıp satabilecek. Satın almış oldukları Altın Borsa Yatırım Fonu payları Takasbank güvencesinde saklanacağı için altını saklama ve güvence sorunlarından kurtulmuş olacak. Kurumsal yatırımcılar altının performansına yatırım yapabilecek.” dedi. İstanbul Altın Borsası Başkanı Vahdettin Ertaş, altın ticaretinde dünyanın önemli merkezlerinden olan Türkiye’nin bu projenin hayata geçmesi ile bölgesinde bir ilki hayata geçireceğini ve kıymetli madenlere dayalı bir sermaye piyasası aracının ilk defa yatırımcılara sunulacağını belirtti. Proje ile Türkiye’nin altın fiyatlarının belirlenmesinde önemli bir konuma geleceğini vurgulayan Ertaş, “Yerli ve yabancı yatırımcılar için altına yatırım yapmak artık çok daha kolay ve düşük maliyetle gerçekleşecek, sermaye piyasaları ile kıymetli madenler piyasaları arasındaki entegrasyon sağlanarak İstanbul’un finansal merkez olması yolunda önemli bir adım atılmış olacak.” şeklinde konuştu.

Finans Portföy Yönetimi AŞ, fonun 2006 yılının ilk yarısı içerisinde Borsa’da işlem görmesini hedefliyor.