Borsada beklentiler neler?

ABD lokomotif hisselerindeki düşüşün ardından İMKB'de hafif düşük açılış bekleniyor ancak Japonya ve gelişmekte olan piyasalardaki olumlu gidiş destek oluşturuyor.

İran’ın nükleer programını durdurmayı kabul etmemesi nedeniyle Batı ve İran arasında artan gerilim ve yüksek petrol fiyatlarına karşı tepki ile Wall Street’te yatırımcılar bazı lokomotif hisseleri sattılar. Ancak çip üreticisi şirket hisselerinin toparlanmasıyla teknoloji hisseleri yükseldi ve Nasdaq’ın önceki kayıplarını tersine çevirerek altı yılın en yükseğinden kapanmasına destek oldu.

Brezilya art arda ikinci gününde rekor kapanışla günü bitirirken, ülkenin para birimi real 9 ayın en güçlü seviyelerinden geriledi. Nikkei , Mitsubishi Estate Co. Ltd. gibi ihracatçı ve emlak şirketlerindeki kazançların önderliğinde 7 yılın en yüksek seviyelerine tırmandı.

Ata Yatırım’dan Osman Büyükgöksu, “Amerika’dan gelen düşüş haberiyle biraz yavaşlama yaşanabilir. Japonya’da ve gelişmekte olan ülkelerde problem yok” dedi.

ABD’de bazı hedge fonların petrol ve altında son haftalardaki hızlı yükselişe açık pozisyonda yakalandığı dedikoduları olduğunu söyleyen Büyükgöksu, “Netleşmemekle birlikte piyasaları bozucu bir durum olabilir” diye ekledi.

Büyükgöksu, 43,500 puanda destek, 44,200/44,300 seviyelerinde de direnç oluşacağını tahmin ettiğini söyledi.

Avrupa borsalarının yükselmesinin ardından İMKB bugün tepki alımlarıyla toparlandı ve gün sonunda yüzde 2.19 değer kazandı. İMKB Ulusal 100 endeksi gün sonunda 940.54 puan artışla 43,829.12 puana yükseldi.

– TAV Havalimanları Holding A.Ş.’nin halka arz edilen 44.57 milyon YTL nominal değerli hisse senetlerinin, halka arz fiyatı olan 10.00 YTL fiyat baz alınarak “TAVHL” kodu ile bugünden itibaren İMKB Ulusal Pazarı’nda işlem görmeye başlayacak.

– İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, bankanın 1999’daki piyasa değerine yaklaştığını ve hisselerine Salı önce gelen yoğun satışları kâr realizasyonu olarak değerlendirdiklerini söyledi.