Borsada rekor beklentisi

Milletvekili Genel Seçimi sonucunda piyasaların yaklaşık bir aydır fiyatladığı gibi AKP tek başına hükümette olmaya devam edecek.

Seçimlerden çıkan sonuçlar, piyasada olumlu karşılandı. Siyasi istikrar ve ekonomik istikrarın devam edeceği beklentisi ile piyasaların da yarın olumlu bir başlangıç yapması ve borsanın yeni rekor seviyelere ulaşması bekleniyor. Özellikle yabancı yatırımcıların bir süredir tek parti hükümetini satın aldığını belirten uzmanlar, sonuçların piyasadaki iyimserliği devam ettireceğini düşünüyor.

Avrupa Birliği ile ilişkilerin ve ekonomik reformların devam edeceği düşüncesi, önümüzdeki dönemim en kuvvetli beklentileri olacak. Uzmanlar, bu beklentiler paralelinde sadece borsa tarafında değil, reel ekonomide de yatırımların süreceğini belirtiyor.

DOLAR DÜŞÜYOR

Bugün borsanın güne hızlı başlamasını bekleyen uzmanlar, dolar tarafında ise satışlar gelebileceği kanısında. Ancak dolardaki düşüşün borsadaki çıkış kadar hızlı değil, daha zayıf olması öngörülüyor. Uzmanlar, dolarda ilk etapta 1.25 YTL’li seviyelerin deneneceğini, bu seviyenin kırılması halinde ise 1.20 YTL’ye doğru bir gidiş olabileceğini düşünüyor.

Öte yandan AKP’nin genel seçimlerden tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşarak çıkmasının ardından Asya işlemlerinde dolar/YTL kotasyonları 1.2580 seviyesine geriledi. Dolar/YTL kotasyonları Cuma günü New York’ta 1.2750’den kapanmıştı.