Borsanın gözü Ortadoğu’da

Borsa gözünü Ortadoğu’ya dikti, İMKB gelişmeleri takip ediyor.

Gedik Yatırımın haftalık değerlendirmesinde, ’’Orta Doğu’daki sıcak çatışma, Japon Merkez Bankasının (BOJ) faizleri beklendiği gibi 0,25 puan artırması ve artırımların devam edeceği açıklaması, AB’nin ilerleme raporunu görüşmeyi Eylül ayına bırakması, Kıbrıs’ta başlayan yeni çözüm arayışları, BTC boru hattının açılması, yerli yatırımcıya stopajın sıfırlanması sinyali, dış piyasalardaki ciddi düşüşler, alternatif piyasalardaki dalgalanma, petrol ve altın fiyatlarındaki yükselişin’’, geçen haftanın önemli gündem maddeleri olarak sayılabileceği belirtildi.

Alternatif piyasalarda ise bileşik yüzde 19 seviyesine kadar gevşeyen faizin tekrar yukarı tepki verdiğinin görüldüğü belirtilen açıklamada, aynı şekilde dövizde de bir miktar talep olduğu gözlendiği, ancak Merkez Bankasının sıkı para politikası etkisiyle alternatif piyasalarda önemli bir hareketlilik olmadığı kaydedildi.

Değerlendirmede bu haftanın, geçen hafta ile aynı gündem maddeleriyle başlayacağı belirtilirken, şu görüşlere yer verildi:

’’Orta Doğu’daki çatışmanın bir savaşa dönüşebileceği beklentisi doğarsa, piyasalardaki satışlar daha da derinleşerek artabilir. Bu konuda dış piyasalardaki tepkilerde önemle takip edilmeli.

Petrol fiyatlarında Orta Doğu’daki gelişmelerden kaynaklanan yükseliş önümüzdeki dönem faiz kararlarında etkili olabileceğinden önemini koruyor. Sert satışların ardından endeksteki denge arayışları devam edecektir.’’