Borulu hortumlu protesto

Büro-Sen, İçişleri Bakanlığı'nı 'valiye kalın boruyla, memura ince hortumla aktarım yapılıyor' şeklinde protesto etti.

Yapılan eylemde hükümetin 5540 sayılı Kanunla, 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu’nda yaptığı değişiklikle, İçişleri Bakanlığı Bünyesindeki Mülki İdare Amirleri ile Vali ve Kaymakamların aylık ücretlerine 181 ile bin 238 YTL arasındaki zam sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi.

Hazineden valiye kalın boruyla, memura ise ince hortumla aktarım yapıldığını vurgulayan temsili maket ve insanlarla yapılan protesto dikkat çekti. Eylemde, ortaya konulmuş bir sandıkla, sağ tarafında oturan temsili vali-kaymakama boru uzatıldı. Sandığın solunda oturan memura ise hortum uzatılarak, memur maaş zamları eleştirildi. Eylem, Konya Valiliği önünde toplanan vatandaşların büyük ilgisini çekti.

Protesto eyleminde konuşan Türk Büro-Sen Konya Şube Başkanı Naci Kalay “Ülkemizi sevdiğimiz için eylemleri Türkiye geneline yaymadık. Bu bizim devlete olan bağlılığımızı gösterir.” dedi. Kalay, “Hükümet, sadece Mülki İdare Amirlerine yüksek oranda zam yapıyor. Sonra da üç kuruşluk asgari ücrete çok diyor. Bu insanı çileden çıkaran bir durum olup kesinlikle kabul edilemez. Bugün bir hakim yeni zamla birlikte 4 bin YTL’nin üzerinde maaş alıyor. Hakimlerin yanında çalışan ve asıl işleri gören memurlar 625 YTL maaş almakta. Bu hiçte adil değildir.” dedi.

Kalay, üzerinde 59. hükümet yazılı kazığı, önünde zam kazığı bulunan temsili hazine kutusu önüne koydu.