‘Boşalan RTÜK üyeliği bizim hakkımız’

Anavatan Partisi Grup Başkanvekili Süleyman Sarıbaş, CHP kontenjanından seçilen Özer Gürbüz'ün istifasından sonra boşalan RTÜK üyeliğine ANAVATAN kontenjanından üye seçilmesi gerektiğini söyledi.

TBMM’de yazılı bir açıklama yapan Süleyman Sarıbaş, RTÜK üyesi Gürbüz’ün istifasıyla olayın yeni bir aşama kazandığını ifade etti. Anavatan Partisi’nin grup kurma aşamasında olduğu bir dönemde, AKP ve CHP’nin, RTÜK üyelikleri için Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırdığını ve paylaşımı tamamladıklarını hatırlatan Sarıbaş, o dönemde Anavatan Partisi’nin hakkı olan Üst Kurul üyeliğine, mevzuata uymayan bir üye seçildiğini kaydetti.

“Geldiğimiz noktada Anayasamızın 133. maddesi ve RTÜK Kanunu’nun Üst Kurul seçimi ve görevlerini düzenleyen 6. maddesi birlikte değerlendirildiğinde, Özer Gürbüz’den boşalan RTÜK üyeliğinin Anavatan Partisi kontenjanından seçilmesi gereği açıktır” diyen Süleyman Sarıbaş, Anayasanın, ‘her siyasi parti grubuna düşen üye sayısı esas alınarak…’ şeklindeki ifadesiyle siyasi parti gruplarının RTÜK Üst Kurulu’nda temsilinin zorunlu kılındığını ifade etti.

Basında, Meclis Başkanı’nın, boşalan üyeliği tekrar CHP ile kararlaştırmaya çalıştığı yönündeki haberlerin yer aldığını ifade eden Sarıbaş, ”Bilinmelidir ki hak ve hukuktan ayrılanları, sayısal güçlerini gizli pazarlıklara alet edenleri, milletimiz geçmişte olduğu gibi, bugün de yarın da hak ettikleri şekilde cezalandıracaktır” diye konuştu.