Boşaltılan binaların yıkımı kompresörle yapılıyor

Bursa'da önceki gün çöken İntam 95 ve İntam 97 adlı binaların üst kısmında bulunan ve yıkım kararı verilen Tezcan Apartmanı ile Baro Evleri A Blok evlerinin yıkımına kompresörlerle başlandı.

Dün ve önceki gün binalardaki eşyaların boşaltılmasının ardından bugün sabah saatlerinde binanın yıkımına başlandı. Yıkım işini gerçekleştiren Güngör İnşaat’ın 10 çalışanı yıkım tehlikesi bulunan binanın ilk önce çatısını söktü. Binanın içine giren işçiler, kompresörle balkonu kesmeye çalıştı. Çalışmalara başlanmadan önce çelik halatla binanın kolonları bir kepçeye bağlandı. Böylelikle ani bir toprak kaymasında binanın hızlı yıkılması önlenmeye çalışıldı.

Yıkımı yapan şirket sahibi Abdullah Güngör, çelik halat sayesinde zaman kazanmayı hedeflediklerini ve bina kaymaya başladığında işçilerin tahliye edilmesi için zamanı olacaklarını söyledi. İşçilerin düdük çalınarak uyarılacağını anlatan Güngör, bazı ev sahiplerinin eşyalarını alamadıkları yönündeki şikayetlere ise, “Herkes eşyasını aldı. Elimizde imzalı belgeler var. Bir kişi sadece kapısını falan almak istedi. Ona izin veremeyiz. İçeri kimsenin girmesine izin veremeyiz. Artık yıkım başladı.” şeklinde cevap verdi.

Öte yandan, yıkım yapılan binayı ve çalışmaları çok sayıda vatandaş uzak mesafelerden ilgiyle takip ediyor. Yıkımların bir kaç gün daha süreceği tahmin ediliyor.