Boşluk yok Merkez’i Erdem Başçı yönetiyor

Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz'in Merkez Bankası başkanlığına atanmasına ilişkin kararnamenin Cumhurbaşkanı tarafından veto edilmesinin yankıları sürüyor.

Arap Birliği Zirvesi’ne katılmak üzere Sudan’a hareketinden önce Esenboğa Hava Limanı’nda basın toplantısı düzenleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, veto kararını bilenlerin cuma günü piyasalarda spekülasyon yaptığına ilişkin iddialara sinirlendi. Erdoğan, “Merkez Bankası bir boşlukta değil ki bu tür asparagas, uydurma şeyler ortaya çıkarıyorsunuz. Böyle şeyler söz konusu değil.” dedi. Banka yönetiminde ‘bir boşluk, bir sıkıntı’ olmadığını ve Merkez Bankası’nın vekaleten atanan Erdem Başçı tarafından yönetildiğini vurgulayan Erdoğan, “Devlette süreklilik esastır ve bu nedenle de vekalet müessesesi kurulmuştur. Bu, zaman olur kısa sürer, zaman olur uzun sürer. Merkez Bankası’nda bir sıkıntı söz konusu değildir. Buradan herhangi bir olumsuzluk yaratma gayreti içine girenler piyasaları rahatsız eder. Ama piyasaları da yakından iyi bilenler, böyle bir sıkıntının olmadığını da gayet güzel bir şekilde görmektedirler ve herhangi bir bu noktada endişemiz söz konusu değildir.” diye konuştu.

Merkez Bankası’na başkan atama konusunda ‘hassas’ olduklarını vurgulayan Erdoğan, eski başkanın görev süresinin dolmasının hemen ardından bir isim belirlenerek Cumhurbaşkanlığı’na sunulduğunu; ancak Sezer’in kararnameyi uygun görmeyerek iade ettiğini hatırlattı. “Kararname konusunda arkadaşlarımızla müzakerelerimiz devam ediyor. Şu gündür diyemem, yurtdışı ziyaretinden döndükten sonra müşterek çalışmalarımızı yapacağız ve ondan sonra Sayın Cumhurbaşkanı’mıza önerimizi götüreceğiz.” diyen Başbakan, bu konuda bir zaman vermedi. Sudan’dan Cidde’ye geçecek olan Erdoğan’ın çarşamba veya perşembe günü Türkiye’ye dönmesi bekleniyor. Konunun medyanın gündemini çok işgal etmesine şaştığını ifade eden Erdoğan, soru soran gazetecilere “Bu kadar bu konuların üzerinde durmanıza gerek yok. Biz sizden daha hassasız.” dedi. Erdoğan, Borsa’da cuma günü yaşanan düşüşün hatırlatılması üzerine de “Ya? Bundan dolayı mı düşmüş? O zaman kazandığınız zaman da ben niye bu kadar kazandınız diye sorarım.” ifadesini kullandı. Önerilecek ismin açıklanıp açıklanmayacağına ilişkin bir soruya, “Bunu hemen anında açıklamak zorunda mıyız? Böyle bir mecburiyet mi var?” sözleriyle tepki gösteren Başbakan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin’in görev süresinin 31 Mart’ta dolacağının hatırlatılması ve yeni bir isimle mi yoksa Bilgin ile mi devam edileceği sorusuna ise “Henüz bir kararımız yok.” cevabını verdi.

Bu arada yatırım bankası Lehman Brothers’ın gelişmekte olan piyalardan sorumlu ekonomisti Tolga Ediz ise “Başkanlık için en muhtemel isimler Başçı ya da Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı. Eğer Çanakçı başkanlığa atanırsa onun yerine Hazine’ye Birol Aydemir müsteşar olarak atanabilir.” dedi. Ediz’e göre bu durum, piyasaları tatmin etmeyecek bir sonuç olarak algılanmayacak. Diğer adaylar arasında, nisan sonunda görev süresi dolacak banka meclisi üyesi Durmuş Yılmaz, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ve TMSF Başkanı Ahmet Ertürk’ün de adı geçiyor