Bosna-Hersek Yüksek Fetva Konseyi’ne üye oldu

Bosna-Hersek, Yüksek Fetva Konseyi'ne üye oldu.

Bosna-Hersek, Mısır ve Suriye’den İslam alimlerinin oluşturduğu Yüksek Fetva Konseyi’ne resmen üye oldu. Bosna-Hersek İslam Birliği Başkanı Mustafa Ceriç ” Aşırılık ve terorizmin kınaması, dinler arası diyalogu geliştirecek, dinde orta yolu izleyecek düşünce ve prensipler üzerinde duran bu konseye gimemiz halkımız için tarihi bir olay” dedi.
Bosna-Hersek İslam Birliğine bağlı Yüksek Fetvalar Konseyi binasında bir araya gelen Mısır müftüsü Ali el-Cuma ile Bosna-Hersek İslam Birliği Başkanı Mustafa Ceriç arasında imzalanan anlaşmayla Müslümanların dinle ilgili her hangi bir meselenin sorusuna Yüksek Fetvalar Kurumu ile danışarak cevap alabilmesi ve böylece İslam dininin korunması hedefleniyor.

Saraybosna Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde yapılan kutlama töreninde İslam ülkelerden çok sayıda büyükelçi ve diplomat katıldı. Bosna-Hersek İslam Birliği Reisi Mustafa Ceriç törende yaptığı konuşmada, “Avrupa Birliğine üyeliğimiz nekadar önemliyse, bu konseye üyeliğimiz de o kadar önemlidir. Bu konsey dinde orta yolu izleyen düşünceler üzerinde duracak ve halkımız dinimizle ilgili herhangi bir meselenin sorusuna Yüksek Fetvalar Kurumu ile danışarak dinimizi kötü anlamda kullanması önlenecek. Son zamanlarda müslümanlara büyük zarar veren aşirilik ve teroroizm imajlarını değiştirmek ve aynı zaman dinler arası diyalogu sürdurmek temel amaçlarımız olacak.” dedi.

Mısır müftüsü El Cuma ise konseyin çalışma temellerini görüşmek üzere Bosna müslüman din adamlarıyla bir araya geldi. Mısır müftüsü müslüman, ortodoks, katolik ve yahudi din adamlarından oluşan Bosna-Hersek Dinlerarası Diyalog Konseyini ziyaret ettiğinde, ülkesindeki deneyimlerden hareket ederek dinlerarası hoşgörü temennisinde bulundu.