Botaş boru hattından petrol çalarken yakalandılar

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.'nin (BOTAŞ) Şanlıurfa'da geçen petrol boru hattında ham petrol çalan 7 kişi, dördüncü kez jandarmaya yakalandı.

Yetkiler aynı şahısların bu güne kadar Şanlıurfa merkeze bağlı köylerde ve Hilvan ilçesinden geçen petrol boru hattında 1’er kez, Siverek ilçesinde ise 2 kez hırsızlık yaparken yakalandığı bildirdi. Göz altına alınan 7 kişiden 2’si çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Şanlıurfa’nın merkeze bağlı Bölücek köyü yakınlarından geçen BOTAŞ boru hattını delmeye çalışan 7 kişi devriye gezen jandarmayı görünce kaçmaya başladı.

Jandarmanın dur ihtarına uymayıp bir süre sonra hırsızlıkta kulandıkları çeşitli malzemelerle birlikte yakalanan H.A., O.Ç. M.T, Y.A, H..B. Ö.B ve H.B. ifadeleri alındıktan sonra mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 7 kişiden H.B ile Y.A’yı tutukladı. Diğer sanıklar ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bu arada BOTAŞ geliştirdiği yeni bir projeyle Batman Yumurtalık hattında yaşanan petrol hırsızlığının önüne artık köylülerin ihbarıyla değil, radar sistemiyle geçecek. Bu amaçla Botaş, petrol hırsızlığının en fazla olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere birçok ilden geçen petrol boru hatlarının güzergahında 60 kilometreye 1 radar istasyonu kurmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Fabrikası’nda özel bir firma ile ortaklaşa yapılan radar istasyon merkezleri, 4 ton ağırlığında ve 3 metre çapında. Boru hatlarının geçtiği yerler, radar istasyon merkezlerinin 3 metre yerin altına gömülecek ve yalnızca bir metresi toprağın üstünde olacak.

Muhtemel sabotajların önüne geçmek için kullanılacak radar istasyonları boru hattından 1 kilogram kaçak olsa bile merkeze sinyal verme özelliği taşıdığı bildiriliyor.