Boydak Enerji yatırımlarına bir yenisini daha ekledi

Boydak Enerji, yatırım planları çerçevesinde sektörünün önde gelen oyuncularından biri olmayı hedefliyor.

Boydak Enerji, yatırım planları çerçevesinde sektörünün önde gelen oyuncularından biri olmayı hedefliyor. Şirket en son, Sibel RES Elektrik Üretim’in yüzde 100 hissesini satın aldı. Boydak Enerji Genel Müdürü Gültekin Eranıl, söz konusu yatırımının kısa sürede tamamlanacağını ve tesisi 2014 yılının ikinci yarısında devreye almayı planladıklarını belirtti.

Türkiye’nin önde gelen sanayii devi Boydak Holding’e bağlı Boydak Enerji, enerji yatırımlarına tüm hızıyla devam ediyor. Şirket, en son İzmir ve Manisa il sınırları içerisinde yer alacak 80 megavatlık büyüklüğündeki Sibel RES rüzgar santrali projesinin üretim lisansına sahip Sibel Res Elektrik Üretim’in yüzde 100 hissesini satın alarak bünyesine kattı. Enerji sektörüne 2010 yılında giren ve son iki yıldır önemli yatırımlar yapan Boydak Enerji, bu yeni satın almayla beraber portföy büyüklüğünü 415 megavatlık çıkartmış oldu. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Boydak Enerji Genel Müdürü Gültekin Eranıl, Sibel RES projesi yatırımının kısa sürede tamamlanacağını ve tesisi 2014 yılının ikinci yarısında devreye almayı planladıklarını belirtti. Eranıl, bugüne kadar hidroelektrik, rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi alanlarında önemli yatırımlar yaptıklarını ve bu yatırımla enerji sektörünün önde gelen oyuncularından biri olmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Gelecek döneme ilişkin planlarını da aktaran Eranıl, “Uzun dönemli yatırım planlarımız kapsamında ilk aşamada 2015 yılına kadar 500 MW kurulu güce ulaşma hedefimizi planladığımız tarihte yakalayacağımızı düşünüyoruz. İkinci aşamada ise 1000 MW’lık portföy büyüklüğüne 2017 yılından daha önce ulaşmayı öngörüyoruz.” diye konuştu.

İlk olarak özelleştirme ihaleleri kapsamında yer alan 14. grup hidroelektrik santrallerinin ihalesini alarak Girlevik HES, Bayrat HES ve Çemişgezek HES’i 49 yıllığına işletmek üzere devralan Boydak Enerji, 2010 yılı itibariyle de satın almalarla enerji sektöründeki büyümesini sürdürdü. Şirket, 2010 yılında 145,11 megavatlık kurulu güç kapasiteli hidroelektrik santral portföyüne sahip Nisan Elektromekanik Enerji’nin yüzde 50’sini ve aynı yıl 41,77 megavatlık kurulu güce sahip Muradiye Ayrancılar Hidroelektrik Santrali’nin haklarını elinde bulunduran Muradiye Elektrik’in yüzde 70 hissesini satın aldı. Boydak Enerji en son, alternatif enerji üretim yatırımlarını artırmak amacıyla geçtiğimiz yılın Temmuz ayında; İstanbul Silivri ilçesi Çanta mevkiinde yer alan 45 megavatlık kurulu güce sahip Çanta RES Rüzgar Enerji üretim santral projesinin sahibi Bora Rüzgar Elektrik’in yüzde 100’ünü satın alarak yatırım çalışmalarını hızlandırdı.