Boylari yetmeyince ögretmenlerinin yardimiyla sandiga oy attilar

GAZIANTEP - Gaziantep'in Islahiye ilçesindeki Gülpembe Koleji'nde yapilan baskanlik seçiminde ögrenciler, boylari sandiga yetismeyince ögretmenlerinin destekleri ile oy kullandi.

Okul Müdürü Aydin Kurt, Milli Egitim Bakanligi ile TBMM tarafindan baslatilan ve ögrencilere demokrasi kültürü asilatmayi amaçladigi proje kapsaminda yapilan seçim propaganlarinin gerçegi aratmadigini belirterek, çok hareketli bir seçim dönemi yasayan ögrencilerin en çok kullanmada zorluk çektiklerini söyledi.

Okulun dilek kutusunu seçim kutusu olarak kullanan Gülpembe Koleji ögrencilerinden boylari kisa olanlari ögretmenlerinin yardimi ile oylarini kullandi. 191 oyun hepsinin geçerli sayildigi seçimde 85 oy alarak okul baskani seçilen Zelihe Arslan’nin yaninda 3-A sinifindan Selçuk Saribay ile okulun baskan yardimcisi seçildi.

Gelecek kusak toplum hayatinda yerlesik bir demokrasi kültürü ve bilinci olusmasini amaçlayan proje çerçevesinde rakiplerini geride birakan Zeliha Arslan, propaganda sürecinde ögrenci arkadaslarina Cumhuriyetin faziletlerini anlattigini belirterek sunlari söyledi : “Demokrasi, insana deger verir, kisiye deger verir. Onun olgunlasmasinin, en iyi bir yönetim içinde mutlu olmasini, huzur ve refah içinde yasamasini temin eden bir yönetim biçimidir. Halk kendi adina kendi yönetimini kurar, buna demokrasi deriz. Demokrasi içinde özgürlükler vardir, bireylerin temel hak ve özgürlükleri vardir. Kendi kisiligini ve kimligini bulmak ve onu özgürce yasamak vardir. Demokrasi içerisinde çogulculuk ve katilimcilik vardir. Demokrasi içinde insanlarin farkli düsünce, inançta, kiyafette, siyasi veya dini, dünyevi düsüncelerinin farkli olmasi vardir ama bu farkliliklara tahammül etmek, onlara saygi göstermek, bu farkliliklarin özgürlükler içinde yasamasini temkin etmek vardir. Demokrasi bugün dünyada bilinen en iyi rejimdir.”

Bütün illerde ayni yöntemle yapilan seçimlerle belirlenen il temsilcileri Türkiye Ögrenci Meclisi’ni olusturacak ve 81 üyeli Türkiye Ögrenci Meclisi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayrami dolayisiyla düzenlenen Egemenlik Haftasi’nda TBMM’de toplanacak.