Böyle fuhuş çetesi görülmedi!

İstanbul’da 3,5 aylık telefon dinlemesinin ardından dün sabah 300 polisin katıldığı operasyonda bir fuhuş çetesi çökertildi.

Yabancı uyruklu 3 kadın tarafından yönetilen şebeke üyesi 61’i kadın toplam 71 kişi gözaltına alındı. Baskınlarda şebekenin fuhuş yaptıran kadınları taşımak için aldıkları 7 otomobile de el kondu.

Asayiş Şube Müdürlüğü’ne gelen bir ihbarı değerlendiren polis, organize fuhuş yaptıran bir şebekeyi ortaya çıkardı. Yaklaşık 3,5 aylık telefon dinlemesinin ardından kimlikleri belirlenen çete üyelerinin oturduğu Bakırköy, Etiler ve Şişli’nin çeşitli semtlerinde 61 adrese eş zamanlı olarak baskın yapıldı. Yaklaşık 300 polisin katıldığı baskınlarda 61’i kadın toplam 71 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

KADINLARI, RUSYA’DAKİ MİNİ GÜZELLİK YARIŞMASINDA SEÇİYORLARMIŞ

Ahlak ve Kumar Büro Amirliği tarafından yapılan soruşturmada Fuhuş çetesinin çalışma yöntemi de ortaya çıkarıldı. Alınan bilgiye göre,  yabancı uyruklu Volha S.(35), Kamıla D.(34) ve Anna S.(27) isimli 3 kadının liderliğini yaptığı fuhuş çetesinin yönetim kadrosunda toplam 20 yabancı uyruklu kadın da yer aldı. Şebeke Rusya’da zengin olma vaadiyle kandırdıkları kadınları, 5 kadın yöneticisine seçtirdi. Seçilen bu kadınlar uçakla İstanbul’a gönderildi ve 200 dolardan pazarlandı.

7 OTOMOBİLLİK SERVİS KURMUŞLAR

Polis, baskınlar sırasında şebekenin kadınları müşterilere götürmek için 7 otomobilden oluşan bir servis sistemi kurduklarını da ortaya çıkardı.  Türk şoförlerin çalıştığı servis araçlarının müşteriye gidecek kadını bulunduğu evden alarak müşteriye daha sonra da kaldıkları evlere götürdükleri öğrenildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü yetkilileri evlerde yapılan aramalarda fuhuş çetesinin müşterilerinin isimlerinin bulunduğu ajandaları da incelemeye aldı. Aralarında bazı işadamlarının da bulunduğu ajandada, ismi geçenlerin Ahlak ve Kumar Büro Amirliğine çağırılarak ifadelerine başvurulacağı öğrenildi.

Cumhuriyet Savcılığından soruşturma için 4 gün gözetim izni alınan çeteyle ilgili fuhuş amaçlı, uluslararası insan ticareti yapmak, örgüt bünyesinde fuhuş yaptırmak, fuhuşa yer temin etmek suçlarından işlem yapılacağı öğrenildi.

AJANDA ELE GEÇTİ

Kadınların evlerinde yapılan aramalarda, içerisinde telefon numaralarının kayıtlı olduğu bir ajandanın ele geçirildiği, yapılacak araştırmalar sonucunda yeni operasyonların olabileceği öğrenildi.

Bugün