Boyundaki şişlikler kanser habercisi olabilir

Boynunuzda zaman zaman oluşan şişlikler basit bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi, lösemi, göğüs ve boyun kanserlerinin de habercisi olabilir.

Zaman zaman boyun bölgenizde oluşan şişlikler çoğunlukla bir hastalıkla veya sorunla ilgilidir ve evde alınabilecek basit önlemlerle tedavi edilebilir. Kimi şişlik ve kitleler ise ciddi sorunların habercisi olabilir ve mutlaka bir uzman tarafından kontrol edilmesi gerekir. Peki, kulakların alt, ön ve arka kısmında, boynun her iki tarafında veya arkasında ya da koltuk altlarında veya kasıklarda oluşan bu kitlelerin hangi hastalıklardan kaynaklanabileceğini biliyor musunuz?..

İşte cevabı…

ENFEKSİYON KAPABİLİR Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Tamer Haliloğlu, boyunda yumru şeklinde kitlelerin oluşmasına yol açan hastalıkları sıraladı:

ENFEKSİYON: Vücudunuzun iki veya daha fazla bölgesinde yer alan bezler şişti. Ateşiniz olabilir ve kendinizi hasta hissediyorsunuz. Pek çok virüs bezlerde şişme yapabilir. Saç derisi enfeksiyonu boynun arkasındaki bezleri şişirebilir. Mantar da dahil, ayaklardaki enfeksiyonlar kasık bezlerini şişirir. Cinsel ilişki yoluyla bulaşan bazı hastalıklar da kasık bezlerinde şişmeye yol açabilir.

ÖPÜCÜK HASTALIĞI: Boyun, kasık ve koltuk altı bezleriniz şişti ve yüksek ateş, şiddetli boğaz ağrısı ve yutkunma sorununuz var. Bu durumda halk arasında öpücük hastalığı olarak bilinen rahatsızlıktan şüphelenebilirsiniz.

AĞRI VE YORGUNLUK YAPAR

KABAKULAK: Çene ucuyla kulakların arasında şişlik varsa ve bu duruma düşük ateş, kulak ağrısı, baş ağrısı ile yorgunluk da eşlik ediyorsa, kabakulaktan söz edilebilir.

KIZAMIKÇIK: Kendinizde veya çocuğunuzda boyun arkasındaki bezlerde şişme var ve birkaç gün içinde vücudunuz pembe bir döküntüyle kaplandı. Bu genelde hafif bir hastalıktır ama başkalarına, özellikle de hamile kadınlara bulaştırmamak gerekir.

BADEMCİK İLTİHABI: Çocuğunuz boğazının şişmesinden şikâyet ediyor ve katı yiyecek yemek istemiyor. Boynunun yan tarafındaki bezlerde ise şişlik bulunuyor. Bu durumda kendi kendine tedavi yöntemleriyle onu rahatlatabilirsiniz. Çocuk 48 saat içinde iyileşmez ve başka belirtiler gündeme gelirse, mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Evde alınacak önlemler

Çok rahatsızsanız, ihtiyaç olduğu ölçüde (bir havluyu sıcak suya batırıp) sıcak kompres yapın. Aspirin, asetaminofen veya ibuprofen alın. Hassasiyet ve ağrı genelde birkaç gün içinde geçer, şişin inmesi ise birkaç haftayı bulur. İyileşmez, daha kötü olur veya bezler şişerse mutlaka bir uzmana başvurun. Zirâ tüm bunlar bir kabakulak hastalığının sıkıntılarıysa, dalağınızı yoran faaliyet ve sporlardan kaçınmalısınız. Çünkü, dalak büyüyebilir ve yırtılabilir.

Lösemi ve göğüs kanseri riski

Kabakulak ve kızamıkçık gibi hastalıklar ise ancak aşıyla önlenebilir. Bu durumda kendinize ve çocuklarınıza mutlaka aşı yaptırmalısınız. Boyun bölgesindeki bu şişlikler ayrıca, ciltte tahriş, kronik yorgunluk sendromu, difteri, diş apsesi, AİDS, lösemi, meme kanseri, boyun kanseri gibi bazı ciddi hastalık ve problemlerin de işareti olabilir.