Bozdağ’dan Suriye için açıklama!

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, kaosun sürdüğü Suriye ile ilgili açıklama yaptı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, kaosun sürdüğü Suriye ile ilgili konuştu ve bölgede yaşanan istikrarsızlıktan, iç çatışmadan, güvensiz ortamdan istifa ederek terör koridoru oluşturma gayreti içinde olunduğunu belirtti.

Başbakan Yardımcısı BEKİR BOZDAĞ, "Suriye'nin kuzeyinde,  bölgede yaşanan istikrarsızlıktan, iç çatışmadan, güvensiz ortamdan istifade  ederek, orada bir terör koridoru oluşturma gayreti var. Biz her defasında ABD'li  yetkililere görüşmelerimizin her seferinde, PYD'nin ve YPG'nin, PKK terör  örgütünün birer uzantısı olduğunu ve burada yaklaşık 3 bin 500 tır dolusu silahın  bunlara aktarıldığını, bu silahların kimlere karşı kullanılacağını hep sorduk,  sorguladık. Bu bölgede bir terör koridoru oluşturulmasına Türkiye izin vermez.  Biz buna karşıyız, karşı olmanın gereklerini de yaptık, bundan sonra da  yapacağız." dedi.

Bozdağ, Yozgat'ın Çekerek ilçesinde katıldığı toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kendi kararlarını bugüne kadar kendi aldığını,  bundan sonra da almaya devam edeceğini söyledi.

Suriye ile Türkiye arasında 910 kilometre sınır olduğunu dile getiren  Bozdağ, şöyle devam etti:

"Suriye'nin kuzeyinde, bölgede yaşanan istikrarsızlıktan, iç  çatışmadan, güvensiz ortamdan istifade ederek, orada bir terör koridoru oluşturma  gayreti var. Biz her defasında ABD'li yetkililere görüşmelerimizin her seferinde,  PYD'nin ve YPG'nin, PKK terör örgütünün birer uzantısı olduğunu ve burada  yaklaşık 3 bin 500 tır dolusu silahın bunlara aktarıldığını, bu silahların  kimlere karşı kullanılacağını hep sorduk, sorguladık. Bu bölgede bir terör  koridoru oluşturulmasına Türkiye izin vermez. Biz buna karşıyız, karşı olmanın  gereklerini de yaptık, bundan sonra da yapacağız. Bunu çok net söylüyorum. O  bölgede milletimizin ve devletimizin güvenliğini tehdit edecek gelişmelere ve  risklere Türkiye'nin izin vermesini hiç ama hiç kimse beklememeli. Fırat Kalkanı  Harekatı ile bu konudaki tutumumuzun laf olmadığını ve bir gerçek olduğunu ortaya  koyduk ve hem terör örgütü PKK, PYD, YPG'ye hem de DEAŞ'a karşı en etkili bir  mücadele yöntemini seçtik, gereğini yaptık. Şimdi oradayız."

"TERÖR ÖRGÜTLERİNİ ORADA TAHKİM EDİYORLAR"

Bozdağ, İdlib'te Suriye'nin değişik yerlerinden göç etmek zorunda  kalan 3 milyon civarında kişi olduğunu belirterek, "Orada Heyet Tahrir Şam diye  bir terör örgütü var. Örgüt, orada hakimiyet kurmak istiyor ve terör koridorunu  oluşturmak isteyen güçler de orayla Afrin'i birleştirip Akdeniz'e doğru giden bir  koridor açmak istiyorlar. Terör örgütlerini orada tahkim ediyorlar. Türkiye  hükümeti, elbette devletini ve milletini tehdit eden bu gelişme karşısında  yapması gerekeni yapacaktır. Şu anda askerimiz İdlib'dedir. Niçin; huzur, barış,  güven ve istikrarı temin etmek için. Çatışmasızlık bölgesini tahkim etmek için."  ifadelerini kullandı.

İran, Rusya ve Türkiye'nin Astana'da bir araya geldiğini ve böyle bir  karar aldığını hatırlatan Bozdağ, şunları kaydetti:

"Bu çerçevede uluslararası meşruiyeti de gözeterek bu adımı attı. Hem  Türkiye'ye gelecek göç akımını durdurmak hem Heyet Tahrir Şam ve benzeri terör  örgütlerinin yuvalanmasını önlemek, oradan uzaklaştırmak hem PYD, YPG, PKK terör  örgütlerinin oradan Afrine'e doğru gidişine ve terör koridoru oluşturmasına engel  olmak hem DEAŞ'ın Türkiye'ye ve bölgeye dönük terör saldırılarını önlenmek.  Sınırlarımızı güvenlik altına almak, orada çatışmasızlık bölgesini fiilen  oluşturmak ve bunu denetlemek ve gözetlemek için Türkiye oradadır. İşbirliği  içerisinde oradadır."

"ELBETTE ADIM ATACAĞIZ"

Bozdağ, şunları kaydetti: "Şimdi Kılıçdaroğlu çıkmış 'Oradan şehitler gelirse onun sorumluluğu,  Sayın Cumhurbaşkanımızı kastederek Erdoğan'dadır' diyor. Peki yurt dışına asker  gönderme tezkeresi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı mı? Onaylandı.  CHP'nin Genel Başkanı olarak sen ve ekibin bu tezkereye 'evet' diyeceğinizi  açıkladınız ve 'evet' dediniz mi? Dediniz. Şimdi niye başka bir laf  söylüyorsunuz. Buradan vatandaşlarımızı istismar etmek için bunu söylüyorsunuz.  Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehdit eden bir konuda Türkiye adım atmayacak mı?  Orada bir terör koridorunun oluşmasına izin mi vereceğiz, göz mü yumacağız?  Elbette adım atacağız, elebette oraya ülkemizin hukukunu korumak için gideceğiz.  Gittiğimizde de eğer bir şey olduğunda onun karşısında elbette mücadelemizi  yapacağız. Bu ülke için, bu millet için ve güvenliğimiz için bu ülkenin evlatları  mücadelenin alasını yaptıkları gibi şahadete de gaziliğe de seve seve her zaman  koştular, bundan sonra da koşacağız. Hep beraber koşacağız. Neden? Buralarda  huzur içerisinde yaşamak için her yerde huzuru temin etmek de bizim görevimiz.

Ama şimdi başka bir şey söylüyor. O zaman elimizi kıpırdatmayacağız  demektir. 'Kuzey Suriye'de ne olursa olsun dönüp bakmayacağız, Irak'ta ne olursa  olsun dönüp bakmayacağız.' Bunların mantığı bu, 'görmeyin, duymayın, elinizi  oraya atmayın, adım adım gelsinler.' Yarın Ankara'ya gelir, böyle bir şey  olabilir mi? Terör örgütleriyle, PKK ile ve diğer terör örgütlerine destek veren  çevrelerle milletvekilleri de beraber oluyor. Ama buradan şunu çok net  söylüyoruz, kim kiminle beraber olursa olsun biz milletimizle beraber olmaya,  milletimiz ve devletimizin hukukunu bedeli ne olursa olsun korumaya ve o bedeli  ödemeyi de en büyük şeref görmeye devam edeceğiz."

TRT