Bozdağ: Meclis’teki kavga önceden planlı!

Meclis'te görüşülen konunun çalışma hayatıyla ilgili olduğunu belirterek kavganın önceden planlandığını ileri sürdü.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, TBMM Genel Kurulunda kavga yaşandığı gün Meclis’te görüşülen konunun çalışma hayatıyla ilgili olduğunu belirterek kavganın önceden planlandığını ileri sürdü.

Başkanvekili Bekir Bozdağ, ”Konuyla alakası yok. Gündem onunla alakalı değil. Sataşan yok, hiçbir sebep yok. GATA’yı, başörtüsünü, Başbakanımızı ve sayın eşini orada gündeme getirecek hiçbir sebep ve hiçbir neden yok. Ama belli ki bir planla yapılmış” dedi.

Partisinin Şanlıurfa Gençlik Kolları tarafından düzenlenen programa katılan Bozdağ, partililere gündemdeki konulara ilişkin bilgi verdi.

Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer hakkında verilen gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmeler sırasında, MHP Kırıkkale milletvekili Osman Durmuş’un yaptığı konuşma ve sonrasında yaşanan gerginliğe değindi.

Hiçbir dönemde hiçbir siyasetçinin, alaycı bir tavırla ”peygamberlik” müessesesini siyasi bir istismarın içine koyup siyasi istismar yapmadığını ifade eden Bozdağ, ”Bu sözler, Türk milletine, Müslümanlara ve ismi bu işe karıştırılan sayın başbakanımıza ve eşine saygısızlık ve hakarettir” diye konuştu.

Yaşanan olayın ardından MHP’den özür dilemelerini beklediklerini belirten Bozdağ, şunları söyledi:

”Biz dedik ki ‘özür dilesinler’. Dilemediler. Üstüne üstlük buna bir de sahip çıktılar. Konuşurken de bunu AK Partili bir il genel meclisi üyesinin söylediğini ifade ettiler. Biz de şunu söyledik, ‘kim söylerse söylesin, ismini verin yakasına yapışalım’. Sayın Başbakanımız da dediler ki ‘biz böyle diyen birisini AK Parti’de barındırmayız’. Daha sonra da o kişinin partiyle olan bağlantısını kestik. İşte AK Parti bu. Milletin milli ve manevi değerlerine saygılı bir parti. Bu değerlere saygısızlık eden biri varsa burada yeri yok.”

Bozdağ’ın bu sözleri katılımcılar tarafından uzun süre alkışlandı.

”Bir rant hesabıyla siyaseten rakiplerini incitmek, karalamak düşüncesiyle o yanlışı getirip daha büyük bir yanlış yapmak densizliğin büyüğü değil midir?” diye soran Bozdağ, ”Bu kabul edilebilir bir şey midir, affedilebilir bir şey midir bu… Böylesi büyük bir saygısızlık yapılıyor, Sayın Bahçeli orada oturuyor, ağzını açmıyor. ‘Oturun, böyle bir saygısızlık yapmayın’ deseydi. O olay başka olurdu. Ama suskunluğuyla ve kayıtsızlığıyla bu saygısızlığa Sayın Bahçeli ve parti yönetimi de iştirak etmiştir” dedi.

-”BELLİ Kİ BİR PLANLA YAPILMIŞ”

Tartışmaların olduğu gün TBMM’de farklı bir konunun görüşüldüğünü aktaran Bozdağ, gündemin bu konuyla alakalı olmadığını vurguladı. Bozdağ, ”Sataşan yok, hiçbir sebep yok. GATA’yı, başörtüsünü, Başbakanımızı ve sayın eşini orada gündeme getirecek hiçbir sebep ve hiçbir neden yok. Ama belli ki bir planla yapılmış, önceden hazırlanmış yazılı bir metinden orada okudu ve orada maalesef bir siyasetçinin eşine dil uzatarak, bir kadını alaya alarak, siyasi istismar konusu yaptı” dedi.

”Bırakın bir Başbakanın eşine dil uzatmayı, siz herhangi bir insanın eşine siyaseten dahi olsa dil uzatılmasını hoş görür müsünüz?” diye soran Bozdağ, şunları kaydetti:

”Böylesi bir saygısızlığı hangi töre, hangi ahlak anlayışı, hangi medeniyet değeri ortaya koyabilir, var mı böyle bir anlayış? Bizim milletimizde var mı? Milliyetçi manevi değerlere sahip olduğunu söyleyenlerin hangi değeri bu saygısızlığı emrediyor? Benim bildiğim böyle bir saygısızlığı emreden değer yok. Ama bu saygısızlığı yapanlar var ve bu saygısızlığa genel başkan, grup başkanı ve parti düzeyinde onay ve icazet veren bir anlayış var. Bu kabul edilebilir bir şey mi?”

Söz konusu durumla ilgili Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un açıklamalarını da anımsatan Bozdağ, ”Sayın Genelkurmay Başkanı, ‘keşke olmasaydı, biz bunu savunamayız’ dedi. MHP’nin demokrasi, özgürlük ve hak, hukuk anlayışı, askerden bile daha geri bir anlayış. MHP’nin milletvekili çıkıp açık açık yaptığı konuşmanın doğru olduğunu, meşru olduğunu ifade edecek anlama gelen cümleler kuruyor” diye konuştu.