Bozok Üniversitesinde ‘Edebiyat ve Hayat’ konulu konferans verildi

Yozgat Bozok Üniversitesi Gençlik Kulübü katkılarıyla Edebiyatçı-Yazar Kaan Murat Yanık, tarafından 'Edebiyat ve Hayat' konulu konferans verildi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Gençlik Kulübü katkılarıyla Edebiyatçı-Yazar Kaan Murat Yanık, tarafından ‘Edebiyat ve Hayat’ konulu konferans verildi.

Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa Rektör Yardımcı Prof. Dr. Hasan Yumak, Üniversite Genel Sekreteri Doç. Dr. Seyfullah Türkmen ve öğrenciler katıldı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Yumak, yaptığı açılış konuşmasında üniversite bünyesinde gerçekleştirilen sanatsal, sosyal ve bilimsel etkinliklere katılmanın önemine vurgu yaptı. Yumak, üniversite hayatını daha anlamlı kılmak ve sosyalleşmek adına bu tür etkinliklerin öğrenci açısından önemli olduğunu söyledi.

Edebiyatçı-Yazar Kaan Murat Yanık ise Yozgat’a ilk kez geldiğini belirterek Türkiye’de önemli kalemlerinin mutlaka Anadolu’ya açılmaları gerektiğini söyledi. Yanık, “Türk edebiyatı ağır yaralı ve can çekişiyor. Çok sayıda kitap basılıyor. Ancak nitelikli kitap sayısı az. Bu da edebi yönü güçlü olmayan pek çok kitapların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bugün kütüphaneler bu kitapların yığın halde toplandığı mekanlar haline geldi. Artık kitaplar, içinde arabesk söylemlerin olduğu içi boş sayfalar halini aldı. Bunun temeli ise yerli sanat üretimimizin geçmişle bağlarının tamamen koparılmasıdır. Batı odaklı ve dayatma bir üretim anlayışı maalesef sanat ve edebiyatımızı giderek yozlaştırmakta.” diye konuştu.

Konferansın ardından Prof. Dr. Yumak, günün anısına Edebiyatçı-Yazar Kaan Murat Yanık’a teşekkür plaketi verdi.