Brezilya’da yarım milyon öğrenci üniversiteye dershaneyle hazırlanıyor

Brezilya'da üniversite sınavlarına hazırlanırken özel okulda okuma ya da özel ders alma imkanı bulamayan yaklaşık 500 bin öğrenci, yarıştan geri kalmamak için özel dershaneleri tercih ediyor.

Brezilya’da üniversite sınavlarına hazırlanırken özel okulda okuma ya da özel ders alma imkanı bulamayan yaklaşık 500 bin öğrenci, yarıştan geri kalmamak için özel dershaneleri tercih ediyor.

Ülkede faaliyet gösteren çok sayıda özel dershane, her yıl yaklaşık 7 milyon kişinin katıldığı üniversite sınavlarına hazırlıkta önemli rol oynuyor. Yaklaşık 60 yıldır devam dersanecilik geleneği, maddi imkanlardan yoksun öğrenciler için çıkış kapısı oluyor.

Brezilya’nın en popüler üniversitelerinden biri olan Universidade de Sao Paulo (USP), yayınladığı bir araştırmada üniversite bünyesinde düzenlenen giriş sınavını kazanan öğrencilerin yüzde 70’inin dershaneye gittiğini ortaya koydu. Sınırlı sayıda kontenjan açılan bazı bölümlere olan talebin onbinlerle ifade edildiğini söyleyen yetkililer, yüksek öğretimde eğitimin ulaşılabilir olması için dersanelerin gerekli olduğuna işaret etti.

Sınavla giriş yapılan 192 üniversiteye ek olarak irili ufaklı toplam 2 bin 640 yüksek öğretim kurumunun bulunduğu ülkede, 7 milyon öğrenci kaliteli ve ücretsiz eğitim veren üniversitelerde açılan kontenjanlara girmek için birbirleriyle yarışıyor. Çoğu devlet üniversitesi olan ve A kategorisinde yer alan 65 üniversiteye yapılan başvurularda 7 milyon kişiden yalnızca 1,7 milyonu yer bulabiliyor.

Yaklaşık 200 milyon nüfusa sahip Brezilya’da ilk, orta ve lise düzeyinde 50,9 milyon öğrenci eğitim görüyor.