Brüksel’de çocuklar bir günlüğüne söz sahibi oldular

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle bir günlüğüne Brüksel Büyükelçiliği, Başkonsolosluğu ve Eğitim Müşavirliği koltuğuna oturan öğrenciler, yapacakları icraatları anlattı.

Eğitim Müşaviri Tolga Yağızatlı’nın makamına geçen 14 yaşındaki Mazhar Korkmazer, Türk Kültür derslerinin çok önemli olduğunu hatırlatarak ders saatlerinin arttırılması için çalışacağını söylerken, Brüksel Başkonsolosu Mehmet Özyıldız’ın koltuğuna oturan 10 yaşındaki Şükran Çelik, çocukların güzel Türkçe konuşabilmelerini istedi. Büyükelçilik koltuğuna oturan 6. sınıf öğrencisi Okan Koyuncu’nun ” Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak vatandaşlarımızın birlik ve beraber olabilmesi için hareket edeceğim. Gençlerimizin üretken olması, özellikle eğitim konusunda ailelerin ve gençlerimizin daha duyarlı olması için imkanlarımızı seferber edeceğim.” şeklinde konuşması Büyükelçi Fuat Tanlay’ı çok memnun etti.

Tanlay, öğrencilere yönelik yaptığı konuşmada ” Bu toplumun yani, herşeyden önce bizim çocuklarımızsınız fakat sadece Türkiye’nin değil, Belçika’nın da geleceklerisiniz. Size tavsiyem hep okuyun, çalışın ve sürekli daha ilerilere doğru gitmeye çalışın. Yarın büyükelçilik gibi bu makamları sizler dolduracaksınız. O yüzden çalışmayı hiç ihmal etmeyin.” dedi. Büyükelçi Fuat Tanlay öğrencilere çanta içinde kitap ve Türk bayrağı armağan etti.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Brüksel başta olmak üzere Belçika’nın diğer şehirlerinde de çeşitli etkinliklerle büyük coşku içinde kutlandı.