Brüksel’de kritik zirve; AB Fransa’yı ikna için toplanıyor

Brüksel'de yarın toplanacak AB dışişleri bakanları, 14 Aralık'taki AB zirvesine hazırlık kararları alacaklar.

Portekiz, Fransa’nın talebi üzerine geçen hafta taslak belgede, genişleme stratejisinin nihayetinde ilgili ülkelerin (Batı Balkanlar ve Türkiye) AB’ye katılımlarını amaçladığı ifadesini geri çekince başta İsveç ve İngiltere olmak üzere çok sayıda ülkenin itirazıyla karşılaşmıştı.

Fransa ayrıca müzakerelerin sonucunu önceden ilan ettiği gerekçesiyle “katılım konferansı” ifadesinin “hükümetler arası konferans” şeklinde değiştirilmesini istiyor.

Diplomatik kaynaklar, Fransa’nın ikna edilememesi durumunda Türkiye’nin bu ay içinde 2 fasılda daha müzakereleri başlatmasının tehlikeye girebileceğini belirtiyorlar.

Bu arada dışişleri bakanları, Avrupa sosyal modeli, sürdürülebilir kalkınma, küresel güvenlik, göç, enerji, iklim değişikliğiyle mücadele ve terörizmle mücadele konularında AB’nin geleceğiyle ilgili uzun vadeli öneriler hazırlaması öngörülen akil adamlar komitesi üzerinde son görüş ayrılıklarını gidermeye çalışacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin önerisiyle tartışmaya açılan akil adamlar komitesinin, “Fikir Grubu” adıyla Litvanya’nın eski Cumhurbaşkanı Vaira Vike-Freiberga başkanlığında toplanarak raporunu 2010 yılı başına yetiştirmesi bekleniyor.

İngiltere’nin komiteyle ilgili yetki belgesi taslağındaki “Fikir Grubu, çalışmalarında AB içindeki ve dışındaki gelişmeleri dikkate alarak özelikle AB’nin ve daha geniş bölgenin istikrarının uzun vadede en iyi nasıl sağlanacağını analiz eder” ifadesine, Türkiye’yi dışarıda bıraktığı endişesiyle itiraz edebileceği dile getiriliyor.