Bu ankete göre 3 parti Meclis’te

Ankete göre AKP hükümeti tek başına kurma şansını elde edecek.

Raymond James’in Konda Araştırma’ya yaptırdığı seçim anketine göre AK Parti yüzde 41.1’lik oy oranıyla hükümeti yeniden tek başına kurma şansını elde ediyor. Yüzde 16.4’ü bulan kararsızlar dağıtıldığında ise AK Parti’nin alacağı oy oranı yüzde 44.6’ya çıkıyor.

Konda, 30Haziran-1 Temmuz arasında 34 ilde 3 bin 579 kişiyle yüs yüze görüşerek seçimlerde partilerin ne kadar oy alacağını tespit etmeye çalıştı. AK Parti’nin oy oranı yüzde 40’ın üzerinde çıkarken, DSP ile birleşen CHP’nin oy oranı beklenenin altında çıktı. AK Parti’nin yüzde 41.1 olan oyları kararsızlarla birlikte yüzde 44.6’yı buluyor. CHP’nin yüzde 16.5 seviyesindeki oyları ise kararsızlar dağıtıldığında yüzde 21.6 oluyor. DP ise yüzde 3.3’te kalıyor.

40 BAĞIMSIZ

Araştırma sonucuna göre yüzde 12.7 oy oranına sahip MHP, AK Parti ve CHP’yle birlikte Meclis’e giren üçüncü parti olacak. Genç Parti’nin oy oranı yüzde 4.4 ve DTP ile bağımsızların oy oranıysa yüzde 2.8. Bunun sonucunda AK Parti TBMM’ye 298, CHP 122 ve MHP de 90 milletvekili sokuyor. Önümüzdeki dönem Meclis’te 40 kadar da bağımsız milletvekili olacak.

TEK PARTİ VE İSTİKRAR

Raporda, seçimden kaynaklanan risk algısının da azalmasıyla birlikte önümüzdeki dönemde faizlerin düşeceği, YTL’nin güçleneceği, borsa ile diğer yatırım araçlarındaki performansın yükseleceğine dikkat çekildi.

YENİ ŞAFAK