Bu ay sayım yapılacak Kerkük’te şiddet tırmanışta

Irak Anayasası'nın 140'ıncı maddesine göre bu ay içinde sayım yapılması öngörülen Kerkük'te şiddet tırmanışta.

Temmuz ayında gerçekleşen saldırılarda ölen ve yaralananların sayısı 700’ü aştı. KDP lideri Mesud Barzani, saldırılar için ”referandumu engellemeye yönelik kirli oyunlar” yorumunda bulundu.

Kerkük’te ardında 85 ölü bırakan saldırıların şoku yaşanıyor. Dünkü saldırıda yakınlarını kaybedenler morglarda, cenazeleri almak için bekliyorlar.

Son saldırı Kerkük kent merkezinde Celal Talabani’ye bağlı KYB bürosunun önünde gerçekleşti.

Kerkük ve çevresinde temmuz ayında gerçekleşen saldırılarda ölenlerin sayısı 250’ye dayandı. 7 Temmuz’da Tuzhurmatu yakınlarındaki Amirli’de Türkmenler hedefti.

Temmuz ayı Kerkük referandumu için önemli bir dönemeç. Anayasa’nın 140’ıncı maddesi bu ay içinde kentte sayım yapılmasını öngörüyor.

Arap ve Türkmenlerin itirazına rağmen Kürt grupların referandum için bastırması, iplerin gerilmesine ve kentin şu anki şiddet ortamına sürüklenmesine yol açtı.

“Güvenlik ve istikrar hedef alınıyor”

Kerkük merkezindeki saldırının hedefi KYB’nin lideri Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, saldırının ülke genelindeki güvenlik ve istikrarı hedef aldığını söyledi.

KDP lideri Barzani ise yazılı açıklamasında, hedefin Kerkük’ün statüsü ile ilgili çalışmaları engellemek olduğunu savundu. Barzani, “Teröre ve onun arkasındaki güçlerin Kerkük üzerindeki kirli oyunlarına izin vermeyeceklerini” belirtti.

KYB liderlerinden Mustafa Seyyid Kadir, Kerkük’teki son patlamalardan El Kaide örgütünü sorumlu tuttu.

Son dönemde Irak’ın geneline oranla güvenli görülen Kuzey Irak’ın istikrarı da tehdit altında.

2007 baharından itibaren Kuzey Irak’ta Erbil ve Kerkük civarında intihar saldırılarında gözle görülür artış kaydedildi.

CNN TÜRK