Bu ayıp vekillerin

Şehit edilen polislerin aileleri, maaş alamıyor

Geçtiğimiz yıl görev sırasında teröristlerce şehit edilen polis memurların aileleri, kanun değişikliği olmadığı için maaş alamıyor

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Şırnak’ın İdil İlçesi’nde geçen yıl devriye görevi sırasında teröristlerce açılan ateş sonucu şehit düşen polis memurlarını, öldürenler yakalanmadan ve davaları sonuçlanmadan ailelerine maaş ödenemeyeceğini açıkladı.

AİLELERE YARDIM YOK

SGK’dan yapılan açıklamada, basında, polis memurları Mehmet Yardımcı ve Sait Bal’ın uğradıkları silahlı saldırı sonucu hayatlarını kaybettikleri, polis memurlarının şehit sayılmamalarına Emekli Sandığı’nın karar verdiği, polislerin ailelerine gerekli yardımın yapılmadığı yönünde haberlerin yer aldığı hatırlatıldı.

KANUN KAPSAMI KARMAŞASI

Açıklamada, polislerin, ölümüne neden olan olayın 3713 sayılı kanun kapsamına girip girmediğiyle ilgili olarak, bu kişilerin ölümlerinin veya malul kalmalarının terör eylemi sonucu olup olmadığı konusunun açıklığa kavuşturulabilmesi için, 5190 sayılı kanun ile yetkili savcılık iddianamesinin veya mahkeme kararının olması gerektiği vurgulandı. Şüphelilerin halen yakalanamadığına ve şüpheliler hakkında kamu davası açılamadığı ve soruşturmanın devam ettiği kaydedildi.