Bu bitki 3 bin kişiye sigara bıraktırdı

Sigara içme isteğini yok eden 'Tekumut' isimli şifalı baharat karışımının Konya'da 3 bin tiryakiye sigarayı bıraktırdığı ileri sürüldü.

Doğal bitkilerden hazırlanan baharat karışımının sigara tiryakilerine sigarayı tiksindirdiğini aktaran Umut Grup Yetkilisi Dikici, 7 günde sigarayı bıraktırma garantisi verdiklerini söyledi. Baharat karışımını alan kişilerin sigara isteği geldikçe bu tozdan çeyrek çay kaşığı aldığı bilgisini veren Dikici, sigaradan tiksinme hissi veren bu ilaç sayesinde tiryakilerin 7 günde sigarayı bıraktığını söyledi. Dikici, uygulanacak yöntemi şöyle anlattı: “Kişi sigara içmek istediğinde baharat karışımından çeyrek çay kaşığı dilinin üzerine koyarak erimesini bekler. Erime tamamlanınca ilk kullanımdan itibaren sigaradan tiksinme oluşmaya başlar. Sigara içme isteği azalır. 7. günün sonrasında diğer günlerde sabah aç karına sigara dumanı ağıza çekilir ve yutulmadan ağızda tutulabildiği kadar bekletilir, üflenir. Bu duman gargarası üç gün yapılır. Amacı tiksinti hissini artırmaktır. Bundan sonra kişi artık sigaradan tiksinecek içme hissi duymayacaktır.”

Çeşitli baharatların karışımından oluşan bitkisel ilaç sayesinde binlerce kişinin sigarayı bırakmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Dikici, sigarayı ‘felaket’ olarak yorumladı. Dikici, Türkiye’de 10 yıl süreyle sigara içen her 100 kişiden 7’sinin kansere yakalandığını, akciğer kanserine yakalananların yüzde 75’inin de en çok 2 yıl sonra hayatını kaybettiğini belirtti.

Sigara dumanında 4 binden fazla zararlı madde tespit edildiğini ifade eden Dikici, “Hücrelerin çoğalma ve gelişmesini yönlendiren genetik bilgilerde oluşan hataların önemli bir bölümü, hücrenin kontrolünü kaybetmesine yol açmakta. Canlı kalan, kontrolsüz gelişen ve çoğalan hücreler de kansere yol açmakta. İnsan vücudundaki mükemmel genetik molekül organizasyonu, sigara dumanındaki maddeler tarafından bombardımana tutulmakta ve hasara uğramakta. İnsanın kendi eliyle kendisine bu düzeyde yaygın zarar vermesi korkunç.” diye konuştu.