Bu cennet koy ayda 250 YTL’ye kiralandı!

Muğla Kuyucak Koyu'ndaki, içinde 300 yıllık tarihi han ile surların olduğu yedi dönüm arazi, aylığı 250 YTL'ye kiralandı; Muğla Valiliği inceleme başlattı.

Bunun üzerine Muğla Valiliği inceleme başlattı. Bodrumlu emlakçılar, arazinin çadır yeri kiralama fiyatına peşkeş çekildiğini belirtti.
Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Meşelik köyünde, Mandalya Körfezi’nin en güzel koylarından biri olan Kuyucak Koyu’nda 300 yıllık tarihi han, hububat deposu olarak kullanılan bina ile antik surların bulunduğu küçük bir yarımadayı andıran arazi, 10 yıllığına, aylığı 250 YTL’ye İstanbullu işadamı Hayrettin Barbaros Günay’a verildi.

Disko yapılacak
Arazinin, Meşelik Köyü Muhtarı Tahir Saylak tarafından, 20 Ocak 2006’da yapılan sözleşme ile yıllığı 3 bin YTL’den kiraya verildiği, birinci derece doğal sit bölgesi olan arazideki han ve depo binasının restore edilerek disko, restoran, kafeterya ve su sporları merkezine dönüştürüleceği belirtildi. Çalışmaların, tesislerin turizm sezonuna yetiştirilmesi için hemen başlatıldığı, denizde de dolgu yapıldığı gözlendi.
Sözleşmeye göre, 10 yıllık kira süresi bitiminde, yine aynı işletmeciye öncelik tanınacağı, işletmenin köylünün kullandığı sudan kullanıp aynı parayı ödeyeceği belirtildi.
Arsanın, muhtarlık kararıyla çadır yeri kiralama fiyatına peşkeş çekildiğini belirten Bodrum Yurttaş İnisiyatifi Sözcüsü ve Seçkin Emlak’ın yöneticisi Ayhan Karahan şöyle konuştu: “Bu arazinin değeri milyon dolarla ölçülemez. İki hafta önce, daha kötü şartlardaki dört dönümlük şahıs arazisini yıllığı 300 bin euro’ya kiraya verdik. Devlet zarara uğratıldığı için dava açıp kiralamanın iptal edilmesini isteyeceğiz.”
Saylak ise kiralamanın ihale usulüyle yapıldığını ve sadece 4 kişinin ihaleye katıldığını, en iyi teklifi Günay’ın verdiğini, Milas Kaymakamı’nın olurunu aldıklarını belirtti.