Bu cinayet tüm ülkeyi yaralamıştır

TÜSİAD yönetim kurulu üyesi Arzuhan Doğan Yalçındağ, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin ifade özgürlüğüne karşı bir cinayet olduğunu ve bu cinayetin tüm ülkeyi yaraladığını belirtti.

TÜSİAD Sosyal İşler Komisyonu bünyesinde “AB Yolunda Kadın Girişimi”ne de öncülük eden Doğan Yalçındağ, İtalya’daki günlük gazetelerden Corriere della Sera’da bugün yayımlanan demecinde, “Hrant Dink’in öldürülmesine Türkiye’de ortak ve de güçlü bir tepki var. Ermeni kökenli bir Türk, bir gazeteci, bir insan, düşüncesi nedeniyle öldürülmüştür. İfade özgürlüğüne karşı işlenen bu cinayet, siyasi bir farklılık söz konusu olmaksızın tüm ülkeyi yaralamıştır. Bu cinayetten nefret konusunda tüm Türk toplumu birlik içerisindedir” dedi.

Haberde, “Türkiye’deki en büyük yayın imparatorluğunun kurucusu Aydın Doğan’ın kızı” olarak nitelenen Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın, “Bazı aşırılık yanlılarının yaptıkları bu tür şeyler, benim yurttaşlarımın duyarlılığıyla bağdaştırılamaz. Umarız AB de bunun idraki içindedir” dediği de belirtildi.

Doğan Yalçındağ, Türkiye-AB arasındaki sorunlu dönemin de aşılacağına olan inancını dile getirerek, şunları söyledi:
“Sürecin varacağı nokta açısından kuşkum yok. AB’nin, attığımız önemli adımları göreceğini düşünüyorum. Tam üyelik sürecinin uzun olacağını biliyoruz. Ama duygusal olan biz Türkleri özendirmek de önemli. AB’nin bizim iyi niyetimizi tanıma zamanı geldiği inancındayım. Ortak bir yazgıya sahibiz. Birbirimize ihtiyacımız var.”