Bu Fethiyeliler’ de çok kurnazmış!

"Bazı köylerde kavgalı olan iki komşu birbirinin tavuklarını ihbar ederek itlaf edilmesini istiyor. Kendi tavuğunun birini öldürürek, komşunun bahçesine veya kümesinin yanına atıyor. Amaç komşusunun tavuklarını itlaf ettirmek."

Fethiye Tarım İlçe Müdürü Aziz Kabak, “Bazı köylerde kavgalı olan iki komşu birbirinin tavuklarını ihbar ederek itlaf edilmesini istiyor. Kendi tavuğunun birini öldürürek, komşunun bahçesine veya kümesinin yanına atıyor. Amaç komşusunun tavuklarını itlaf ettirmek.” dedi.
Şehrin dört bir yanına ‘kuş gribi’ hastalığı ilgili astıkları afişlerin, insanların hastalık hakkında bilinçlenmesinde önemli rol oynadığını belirten Fethiye Tarım İlçe Müdürü Aziz Kabak, yaklaşık bir ay içinde 100 üzerinde telefon aldıklarını söyledi.

Tarım İlçe Müdürlüğü’ne açılan telefonları tek tek değerlendirerek bildirilen yere görevli ekipleri gönderdiklerini söyleyen Kabak, 6 Şubat tarihi itibari ile Fethiye’de kuş gribi hastalığı vakasına raslanılmadığını ifade etti. Hastalık hakkında toplumun bilinçlenmesinde şehir merkezi ve köylerine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın göndermiş olduğu afişlerin asılmasında etkili olduğunu bildiren Kabak, muhtarların yardımı ile Fethiye’nin 76 köyünde kümes hayvanı sayım tespit çalışmalarına başladıklarını bildirdi.

Kuş gribi ile ilgili haberleri televizyon kanallarından izleyen bazı insanların panik içinde otomobil tarafından çarpılarak ölmüş bir tavuk olsa bile kurumlarını aradıklarlarını belirten Kabak, insanların hastalık hakkında duyarlı olmasının ötürü memnun kaldıklarını söyledi. Kabak, “Şehrin dört bir yanına ve köylerine astığımız ‘kuş gribi’ ile ilgili afişler insanların hastalık hakkında bilinçlenmesini sağladı. Kurumuza gelen telefonları tek tek değerlendirdik. Vatandaş, yolda bir araç çarpması sonucu ölen tavuk görse kurumumuzu arıyor. Maalesef bazı köylerde de kavgalı olan iki komşu birbirinin tavuklarını ihbar ederek itlaf edilmesini istiyor. Kendi tavuğunun birini öldürürek, komşunun bahçesine veya kümesinin yanına atıyor.Amaç komşusunun tavuklarını itlaf ettirmek.” dedi.

Kümes hayvancılığı yapanların tavuk, horoz, kaz, hindi ve ördek gibi hayvanlarını kümes dışına bırakmamalarını isteyen Kabak, sağlıklı koşullarda çitfliklerinde üretilen ve entegre tesislerde kesilen tavuk etinin rahatlıkla etinin yenilebileceğini aktardı. Hastalığın sürekli kamuoyunun gündemine gelmesi ile birlikte insanların yumurta yemeye çekinir hale geldiğini dile getiren Kabak, kanatlı hayvanların eti ve yumurtası iyice pişirildikten sonra yenmesini tavsiye etti.