Bu haber. yalan haber

Manisa'nın bin 200 metre yüksekliğindeki Spil Dağı Milli Parkı'nda 3 gündür kamp yapan Türkiye İzcilik Grubu'na bağlı 150 kişinin, yoğun kar yağışı sebebiyle yolun kapanması üzerine mahsur kaldığı yönündeki haberlerin asılsız olduğu anlaşıldı.

Spil Milli Parkı’na giden 24 km.’lik yolun dün gece yoğun kar sebebiyle kapanacağı gözönünde bulundurularak, Manisa Köy Hizmetleri Müdürlüğü’ne ait greyder devamlı çalıştırılıp yolun açık kalması sağlandı.

Spil Dağı’nda bir grup öğrencinin mahsur kaldığı yönündeki haber üzerine harekete geçen Köy Hizmetleri ekipleri, izci öğrencileri karşıladı. Hallerinden oldukça mutlu olduğu görülen izciler, cumartesi günü başladıkları kampın çok iyi geçtiğini, cuma günü biteceğini, mahsur kalmanın sözkonusu olmadığını kaydetti.

Kamp hakkında bilgi veren Müdür Sivaslı da Gaziantep, Konya, Eskişehir, İzmir ve Sakarya’dan katılan izci gruplarından oluşan 160 kişiye kampta eğitim verdiklerini belirterek, ilköğretim ve lise öğrencilerine zor doğa şartlarında yaşamayı öğrettiklerini anlattı.

27 Ocak’ta kampın sona ereceğini belirten Sivaslı, mahsur kaldıkları yönündeki haberlerin asılsız olduğunu vurgulayarak, “Burada her şey planladığımız gibi devam ediyor. Çocuklar hallerinden memnun. Yolun şu anda açık veya kapalı olması bizi etkilemiyor. Zaten 10 günlük yiyecek stoğumuz var. Üstelik buradaki görevliler işini iyi bilen kişiler. Hiçbir sıkıntımız yok. Öğrenci velileri rahat olsun.” dedi.

Manisa Vali Vekili Mustafa Akdoğan da konu hakkında yaptığı açıklamada, Spil’de hiç kimsenin mahsur kalmadığını belirtti.

Sakarya İzci Türk Yıldızları 7. sınıf öğrencisi Elif Sezar da Spil Dağı’nda çok iyi eğitim aldıklarını, burasının kış turizmine çok elverişli olduğunu söyledi. Sezer, mahsur kalmadıklarını belirterek, yanlış haber yüzünden ailesinin telaşa kapılmaması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan Spil Dağı’nda başı boş gezen yılkı atlarının, karda renkli görüntüler oluşturduğu gözleniyor.