Bu ilçede her kademede kadın yönetimde

Malatya'nın Arguvan ilçesinde kaymakamlık başta olmak üzere yönetici pozisyonunda kadınlar görev yapıyor.

Arguvan ilçesinde 2 yıldır kaymakamlık yapan Aslı Aynaoğlu Kuzulu’nun yanı sıra Gülçin Akbudak hakim olarak görev yapıyor. Nüfus müdürlüğü görevini Seher Temel, Sosyal Hizmetler Vakfı müdürlüğünü Gülşen Üşen, belediye başkan vekilliğini Nürdesen İbşiroğlu yürütüyor.

Kaymakam Kuzulu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşın kendisine gösterdiği ilginin bir hayli yüksek olduğunu, ilçede görev yapan diğer kadınların da Arguvanlıların ilgisiyle karşılaştığını söyledi.

İlçenin ilk kadın kaymakamı olmasına karşın vatandaşların durumu hiçbir şekilde garipsemediğine dikkati çeken Kuzulu, eğitim seviyesi Malatya ortalamalarının üzerinde olan ilçedeki vatandaşların kadına verdiği önemin dikkate değer olduğunu kaydetti.

Kuzulu, şöyle konuştu:

”İlçeye gelen ilk kadın kaymakam olmama karşın vatandaşların çok sıcak ilgisiyle karşılaştım. Bazı köy gezilerinde vatandaşların kadın kaymakam görmeleri sonucu şaşkınlıklarını görüyordum. Ancak Arguvan, eğitim seviyesi yüksek bir ilçemiz. Ayrıca ilçede çok sayıda idareci kadın bulunuyor. Kaymakamlık dışında da adliyede görevli kadın hakimimiz, nüfus müdürümüz, Sosyal Hizmetler Vakfı müdürümüz, belediye başkan vekilimiz bulunuyor. Kadınların hayatın birçok alanında aktif rol almasına Arguvan çok iyi bir örnek. Kadın idareciler olarak ilçe halkının büyük sevgisini kazandık.”

EĞİTİM SEFERBERLİĞİ BAŞLATTI

Kuzulu, Arguvan’da göreve başladıktan sonra eğitimdeki bazı sorunları gördüğünü, altyapısı iyi olmayan bir ortamda eğitim gören öğrencilerin daha iyi şartlarda eğitim görmesini sağlamak için çalışma başlattığını ifade etti.

Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda (YİBO) okuyan öğrencilerin derslerinde başarılı olabilmesi ve eğitimlerine aralıksız devam edebilmesi için haftada bir kez ailelerinin yanına gönderilmesinin uygun olacağına karar verdiklerini belirten Kuzulu, şunları söyledi:

”Eğitimle ilgi özellikle Arguvan’da dikkatimi çeken konulardan biri YİBO’daki altyapının çocuklara uygun olmadığıydı. Temel amaç ‘Arguvan’daki eğitim kalitesini nasıl artırabiliriz’ sorusuna yanıt bulmaktı. Buradan yola çıkarak YİBO’da kalan öğrencilerin aileleriyle daha sık beraber olmalarının sağlanması, köylerde ikamet eden çocukların SBS ve ÖSS’ye hazırlanabilmesi için kendilerine imkan sağlanması, kız çocukların liseye devam edebilmesi için pansiyon oluşturulması ve bu çocukların yemek ihtiyaçlarının karşılanması için aşevi kurulması gibi çalışmalar başlattık.”

Özellikle kız öğrencilerin okula devam edebilmesi için çalışma başlattıklarını kaydeden Kaymakam Kuzulu, Arguvan Lisesinin bir katını her yıl öğrenci sayısındaki azalmayı da göz önüne alarak pansiyon haline getirdiklerini belirtti.

Kuzulu, ”Arguvan’ın köylerinde yaptığımız araştırma ve ailelerle yaptığımız birebir görüşmelerde gördüm ki kız çocukları liseye imkan bulamadığı için devam edemiyor, ilköğretimden sonra eğitime devam edemiyor. Bu aşamada şimdilik 50 kız öğrenciyi barındırabilecek kapasitede pansiyon oluşturduk” dedi.

Kaymakam Kuzulu, köy okullarındaki kız çocuklarının kuaför ihtiyaçları için kaymakamlık bütçesinden kuaförler görevlendirdiklerini, bu kişilerin köyleri gezerek ücretsiz hizmet verdiğini sözlerine ekledi.