Bu işyerinde sigaraya geçit yok!

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde bir işletme sahibinin sigarayla mücadelesi bu konuya duyarlı olan herkese örnek oldu.

İşyerinde uzunca bir süre sigarayla mücadele eden Beypazarı Doğal Maden Suyu İşletmecisi Niyazi Ercan, sigarayı bırakan işçisine kimi zaman kömür yardımında bulundu kimi zamanda maaş artışında bulunarak ve prim ödemesi yaptı. İşyeri sahibi Ercan neden sigarayla böylesine bir mücadeleye gittiğini şu cümlelerle özetliyor: ”Türkiye’de bir çok kesim yıllardır sigarayla mücadele ederken insan sağlığı için doğal maden suyu üreten bir işletme olarak bizim bu konuya duyarsız kalmamız düşünülemezdi. Sağlık için doğal maden suyu için derken bir yandan da işyerimizde bunun zıddı olarak sigara içilmesine gözyumamazdım.”

Sigarayla mücadelede teşvikin çok önemli bir yer tutuğunu söyleyen Ercan, ”İşletmemizde 50 personelimiz çalışıyor, hiçbiri sigara içmiyor. Önceki yıllarda sigara içen personele çeşitli ödüller vererek bu kötü alışkanlıklarından vazgeçmelerini sağladık. Sigarayı bırakmaya karara veren personelimize maaş artışı ve teşvik verdik. Odun ve kömür yardımı yaptık. Daha da önemlisi sigarayı bırakan personele işletmede birinci sınıf insan muamelesi yaptık.” dedi.

Ercan işçi alımında en çok sigara içmeme özelliğini aradıklarını söyleyerek, ”2000 yılından sonra personel alımlarında aradığımız en önemli özellik kişinin sigara içmemesi oldu. Mülakatta sigarayı az içiyorum diyen insanları hemen eledik. Sigara içiyordum bıraktım diyenleri bile düşündük. Birinci tercihimiz insanların hiç sigara içmemesi oldu.” şeklinde konuştu.

İşletmede çalışan Bahattin Tanrıseven işe girerken kendisine sorulan ilk sorunun sigara içip içmediği olduğunu söylerken yaklaşık 11 yıldır aynı işyerinde çalışan Kemal Barış ise, ”Allah patronlardan razı olsun onların teşviki ile sigara denen illetten kurtuldum. Sigarayı bırakalı 8 yıl oldu. Bıraktığım zaman kışlık kömürümü aldım, maaşıma zam yapıldı. Daha da önemlisi el üstünde tutuldum.” dedi.

Beypazarı Doğal Maden Suyu’nun sahibi Niyazi Ercan, işçilerinin zamanla sigaraya başlayabileceğini düşünerek tedbiri elden bırakmadı. Belirli bir periyotta işyerine sağlık uzmarları gelerek sigaranın zararları konusunda işçilere ve ailelerine konferanslar verdi. Bunlardan biri olan Doktor Ertan Asılı, işçilere sigaranın zararlarını anlatarak şunları söyledi: ”Siz sigara konusunda çok şanslısınız, yüzlerce zararı olan maddeye karşı böyle duyarlı bir işletme sahibi ile çalışıyorsunuz. Görüyorum ki işletmenin her köşesine sigaranın zararlarını anlatan büyük afişler asılmış.”Sigara hayatınızı söndürür maden suyu hayata döndürür” afişini çok beğendim. Maden suyu direk kana karıştığı için sigaranın vücuda bıraktığı toksinlerin atılmasında yararı vardır ama yüzde yüz sigaranın tüm zararlarını vücuttan atar diyemeyiz. Siz sigara içmeyebilirsiniz ama sigara içilen ortamlarda bulunduğunuz takdirde sağlığınıza büyük zararı olan zehirlerden mutlaka etkileneceksiniz. Sigara toplumumuzun en büyük problemlerinden birisi. Toplum olarak sigara konusunda herkes gereken hassasiyeti göstermelidir.”

Sigaranın zararlarını ve doğal maden suyunun yararını anlatmak için uğraş veren Ercan, işyerinin değişik yerlerine; ‘Sigara hayatınızı söndürür maden suyu hayata döndürür’, ‘sağlıklı nesiller ve geleceğiniz için çocuklarnızı sigaradan uzak tutun’, ‘Çocuk ve gençlerimizi sigaradan uzak tutalım’, ‘Gelin…Ülkemizde sigara içimini toplumsal bir ayıp haline getirelim’, ‘Doğanın insana sunduğu maden suyu doğal tedavi ediciler arasında yer almaktadır’ şeklinde afişler asarak vatandaşlara mesaj veriyor.

İşyerinin sahibi Ercan gibi çalışanlar da bu kötü alışkanlıktan vazgeçilmesi için vatandaşa çağrıda bulundu.