Bu kadın devleti haraca bağlamış!

Kamu kurumlarını adeta haraca bağlayan kadın, kızına epilasyon aleti almadıkları için Antalya Valiliği'ni birbirine kattı.

Valilikte görev yapan polislerin müdahale etmesi üzerine, karakola giderek şikayette bulundu.

Karakolda ifade veren kadının, kızına epilasyon aleti alınmasını istediğini, görevlilerin kendisine kötü davrandığını iddia ettiği öğrenildi. 52 yaşındaki Meyri Savut’un bir evi, hazine arazisi üzerine yapılmış bir gecekondusu ve ölen eşinden emekli maaşı olmasına karşın, valilik ile belediyeden sürekli yardım istediği ortaya çıktı. 2 kız çocuğu bulunan kadının 2002 yılından bu yana devletten 9 binYTL ayni ve nakdi yardım aldığı ortaya çıktı.

Antalya Valiliği farklı bir olayla sahne oldu. 52 yaşındaki Meyri Savut adlı bayan, valiliğe giderek kendisine yardım yapılmasını istedi. İhtiyaçlarını kamu kurum ve kuruluşlarından karşılamayı alışkanlık haline getiren Savut, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ile görüşmek istedi. EMITT 2006 fuarı dolayısıyla valinin İstanbul’da olduğunu anlatmaya çalışan görevlilerin çabası sonuç vermedi. Meyri Savut, bağırmaya başlayarak vali ile görüşmesinin engellenmeye çalışıldığını iddia etti. Bu arada durumu kendisine anlatmaya çalışan valilik protokol müdürünü darp eden Savut, görevliler tarafından uzaklaştırılmaya çalışıldı. Uzaklaştırılmasına daha da sinirlenen Meyri Savut, polis çağırılmasını istedi.

Olay yerinde valilikte bulunan polis memurlarını istemeyen Savut, başka yerlerden polis gelmesini istedi. Bir süre daha yaptığı taşkınlık ile valiliği birbirine katan Savut, Şarampol Polis Merkezi’ne giderek görevlilerden şikayetçi oldu. Karakolda ifadesi alınan bayanın kızına epilasyon aleti alınması için valiliğe gittiği, ancak vali ile görüştürülmediğini iddia ettiği öğrenildi.

Öte yandan Meyri Savut ismini duyan bir çok kamu görevlisi adeta yaka silker hale gelmiş. Menfaatleri için kamu kaynaklarını kullanmayı alışkanlık haline getirdiği söylenen Savut’un, daha önce de evinin kapı ve penceresinin değiştirilmesi, laptop alınması, beyaz eşyalarının ve mobilyalarının temini gibi taleplerde bulunduğu kaydedildi. Medine ve Fatma adında iki kızı bulunan Meyri Savut’un, yardım istemek için her gün mesaiye gelir gibi valiliğe uğradığı iddia edildi.

Özürlü kızı için devletin yardım ettiği Meyri Savut, kendisini mağdure ve ihtiyaç sahibi gibi göstermeyi ise adeta alışkanlık haline getirmiş. Ölü eşinden kendisi ve kızları emekli aylığı alıyor. Kendi üzerlerine tapulu bir evleri bulunuyor. Emek Mahallesi’nde hazineye ait bir arazi üzerinde gecekonduları bulunuyor. 2005’in 10’uncu ayına kadar bu arazi üzerindeki gecekondudan kira geliri aldıkları yetkililer tarafından yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmış. 2002 yılından bu yana kamudan 8 bin 990 YTL ayni ve nakdi yardım alan Savut’un, yüksekokul mezunu kızına görevliler tarafından iş bulunmuş, ancak gitmemiş.

Meyri Savut’un sürekli bu yola başvurarak ihtiyaçlarını karşılama yoluna gitmeye çalışması nedeniyle, bazı kamu görevlisi ile davaları bulunuyor.