‘Bu kanun kaçakçılığı yok edecek’

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kaçakçılığı tamamen kaldırmayı sağlayacak son adımı, Petrol Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısının kabul edilmesiyle atacaklarını söyledi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kaçakçılığı tamamen kaldırmayı sağlayacak son adımı, Petrol Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısının kabul edilmesiyle atacaklarını söyledi. TBMM Genel Kurulunda, tasarı üzerinde Hükümet adına konuşan Şener, tasarının amacının, petrol piyasasını daha sağlıklı hale getirmek ve petrol kaçakçılığını önlemek olduğunu söyledi.

Tasarıyla petrol kaçakçılığının tarihe karışacağını ifade eden Şener, ”Haksız kazanç elde etmek isteyenler piyasadan silinecek” dedi. Şener, onbinlerce insanın çalıştığı bu sektördeki kaçakçılığı bitirme konusundaki kararlılıklarını ortaya koyduklarını kaydederek, 2005’te TBMM’de akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili kurulan komisyon raporunda, 2 yılda 7 milyar 814 milyon 121 bin 888 kilogram akaryakıtın kaçak olarak yurda girdiği ve bu kaçakçılıktan devletin 10.7 milyar YTL vergi kaybı olduğunun tespit edildiğinin belirtildiğini bildirdi.

-”ARAÇ SAYISI ARTTI AMA TÜKETİM ARTMADI”-

1990 yılında 3.7 milyon araç var iken, araç sayısının 2006’da 3 katına çıktığını kaydeden Şener, ”Ancak 1990 ile 2006 yıllarına bakıldığında ham petrol tüketiminde pek fark olmadığı görülecektir” dedi. Abdüllatif Şener, 35 ülkeden Türkiye’ye gelen akaryakıtın incelendiğini ifade ederek, Yunanistan’dan 2006’da 46 bin ton benzin girmesine rağmen, kayıtlarda benzin girişinin görünmediğini, 2004’te 181 bin ton giriş olmasına rağmen sembolik bir benzin girişinin gözüktüğünü bildirdi.

Şener, 2005’te ise ülkeye Yunanistan’dan gelen benzinin 3’te 1’inin kayıtlarda yer aldığını söyledi. Akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili komisyonun hiç bir şey yapmadığı eleştirisini kabul etmeyen Şener, komisyonun ilgili kurumlar arasında koordinasyonu sağladığını ve belli dönemlerde toplantılar yaptığını belirtti. Şener, komisyonun yaptığı çalışmalar sonucunda, ilk kez akaryakıt satışlarının 2006’da 2005’e göre yaklaşık yüzde 6 arttığını söyledi. Satışların 2007’de yüzde 30 artacağını tahmin ettiklerini ifade eden Şener, ”Kaçakçılığı tamamen kaldırmayı sağlayacak son adımı da bu kanunla atıyoruz” dedi.

-ANAVATAN’LI YİĞİT-

Tasarının tümü üzerinde Anavatan Partisi grubu adına söz alan Kars Milletvekili Selami Yiğit, ülkedeki akaryakıtın çoğunun kaçak akaryakıttan karşılandığını öne sürdü. Yiğit, Irak’la yapılan ticarette Habur Sınır Kapısının yanısıra Ovacık Sınır Kapısının da kullanılmasını istedi.

-”TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BESLENME ÇANTASINA BAKMAK LAZIM”-

AK Parti Grubu adına görüşlerini dile getiren Bitlis Milletvekili Vahit Kiler de ülkede araç sayısı artarken, akaryakıt kullanımında artış olmadığını söyledi. Kaçakçılığın çoğunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde olduğunun belirtilmesine rağmen, asıl kaçakçılığın deniz yoluyla yapıldığını ifade eden Kiler, terör örgütünün akaryakıt kaçakçılığından gelir elde ettiğini söyledi.

Kiler, ”Terör örgütünün beslenme çantasına iyi bakmak lazım” dedi. Vahit Kiler, tasarıyla akaryakıt kaçakçılığı yapan kişilerin daha kısa sürede yargılanacağını belirtti.