Bu kaplıca çok şifalı

Osmaniye'ye bağlı Düziçi İlçesi Kuşçu köyünde yer alan Haruniye kaplıcaları şifa dağıtıyor.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı tarafından yapılan incelemede kaplıcaların organik kirlenmeye maruz kalmadığı ve bakteriyolojik yönden temiz bulunduğu tespit edildi.
Üniversitenin 19 Nisan 2005 tarihli raporunda Haruniye Kaplıcaları’nın sularında bulunan bikarbont, magnezyum, kalsiyum, florür, mineral ve karbondioksit özelliklerinden dolayı insan sağlığı için faydalı olduğu bildirildi.
Kaplıcalardaki sıcak ve mineralli su banyo yapmak ve içme suyu olarak kullanılma özelliği taşıyor.
10 bin kişiye hizmet verebilme özelliği taşıyan kaplıca, içerisindeki mineraller nedeniyle Raşitizm Osteoporoz rahatsızlıklarında kemik ve dişlerin gelişmesinde ve sağlamlığında, kalp rahatsızlıklarında mide ve ince bağırsakların fonksiyonel rahatsızlıklarında, kronik ve tekrarlayan ülserlerde, gut hastalığı böbrek ve idrar yolu taşlarının önlenmesinde, taş kırmada, kronik idrar yolları iltihaplarında, astım, bronşiyal, kronik bronşit ve alerjik üst solunum yolları hastalıklarında faydalı olduğu açıklandı.
Sağlık açısından önemli bulguların tespit edildiği Haruniye Kaplıcaları yatırımcılarını bekliyor.
Düziçi Kaymakamı Ahmet Yurtseven kaplıcaların uzun yıllardır pek çok kişi tarafından şifa bulmak ve doğal güzelliği görmek amacıyla ziyaret edildiğini belirterek buraya kurulacak modern kaplıca tesisleri ile başta; yöredeki köylere, ilçeye ve Osmaniye İline olmak üzere, yurda sosyal ve ekonomik açıdan önemli katkılar sağlayacağını söylüyor.
Kaymakam Yurtseven kaplıca yöresinde yaklaşık 90lt/sn debide doğal olarak akan termal suların Pamukkale’de olduğu gibi yamaçlardan yayılarak akıtılması ve traverten oluşturarak dökülmesinin sağlanması ile Haruniye kaplıcalarının Osmaniye’nin Pamukkale’si olabileceğini ifade ediyor.
Yurtseven bölgenin; yerli veya yabancı yatırımcılar tarafından modern tesisler kurulması durumunda, yerli ve yabancı ziyaretçilerin kaplıca tedavisi, rehabilitasyon, spor ve turizm yönüyle yılda 12 ay süreyle konaklama yapılabilecek bir termal tesislerin bulunduğu turizm beldesi olacağını dile getiriyor.
Yapılan testler sonucunda Haruniye Kaplıcası’ndan 37 lt/sn debide ve 32 ºC de sıcak ve mineralli su elde edildiğini belirten Yurtseven Kuyudan alınan sularda yapılan fiziksel, kimyasal ve bakteriolojik analizler sonucunda sağlıklı, temiz ve mineralli sıcak su elde edildiği görüldüğünü kaydetti.
Kaymakam Yurtseven tıbbi özellikleri ve doğal güzellikleri ile Haruniye Kaplıcaları’na yatırımcıları beklediklerini sözlerine ekledi.