Bu kez de Fethullah esprisi kızdırdı

Diyarbakır'da önceki gün tek kişilik ‘Fername’ adlı oyunda doğaçlama “Kredi kartları teröristtir.

Bunlar PKK’dan beterdir” sözlerini söyleyen, buna tepki gösteren izleyicilerin terör örgütü lehinde sloganlar atarak salonu terketmesiyle soğuk duş yaşayan Ferhan Şensoy, dün Elazığ’da da Fethullahçıların tepkisiyle karşılaştı. Şensoy’un, Fethullah Gülen ile ilgili esprisine sinirlenen karı- koca sanatçıyı protesto ederek salondan ayrıldı.

‘Fername’ oyununu oynamak turneyi çıkan Ferhan Şensoy, dün Elazığ durağındaydı. Şensoy’un, Atatürk kültür Merkezi’nde oynadığı ‘Fername’ adlı oyununu aralarında Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Erkin Oğur’un da bulunduğu yaklaşık 300 kişi izledi. Ferhan Şensoy, oyunda yine kredi kartlarını eleştirdi ancak ‘Kredi kartları teröristtir, PKK’dan beterdir’ sözünü kullanmadı.

GÜLEN ESPRİSİ KIZDIRDI

Ferhan Şensoy oyunda Fethullah Gülen ile ilgili espri yaptı. Şensoy, cennetteki babasına yazdığı mektupta, “Baba sen öldükten sonra çok şey değişti. Türkiye’de hiç ummadığın Recep Tayip başbakan oldu. Fethullah Gülen Amerika’ya gitti, şimdi oradan Türkiye’yi yönetiyor” dedi.

Sahnede cep telefonu çalan Şensoy bu kez, “Salonda Fethullahçı var. Fethullah’a haber verdiler. Bakın Fethullah Gülen beni arıyor” dedi.

Bu sözlere tepki gösteren ve karı-koca oldukları belirtilen iki kişi, yerlerinden kalkıp salonu terk etti. Şensoy bu çiftin tepkisi üzerine, “Uykuları geldi anlaşılan gidiyorlar. Salonda Fethullahçı biri var anlaşılan, Gülen için söylediklerimizi Amerika’ya yetiştirdi. Bakın o da cepten beni arıyor” dedi. Ferhan Şensoy, ayrıldığı eşi Derya Baykal ile ilgili de konuşarak, “Derya Baykal’dan kurtuldum ama Deniz Baykal’dan kurtulamadım” dedi.

DTP’Lİ BAŞKANDAN AÇIKLAMA

Ferhan Şensoy’un salı akşamı Diyarbakır’da Yenişehir Belediyesi’ne ait şirketin sporsorluğunda ‘Fername’yi oynarken doğaçlama olarak, “Banka kredi kartları teröristtir. Bunlar PKK’dan beterdir” demişti. Bu sözler üzerine salondaki 350 kişiden çoğu, ‘Yaşasın PKK’ sloganları atarak dışarı çıkmış, Şensoy oyunun sonunda Yenişehir Belediye Başkanı DTP’li Fırat Anlı’nın isteği üzerine yaptığı açıklamada sözlerinin yanlış anlaşıldığını söylemişti.

Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, belediyeye ait şirketin sponsorluğunda kente gelen Ferhan Şensoy’a gösterilen tepkiyi değerlendirdi. Şensoy’a salonda tepki gösterenlerin bir çoğunun akrabalarının dağda bulunduğunu söyleyen Başkan Anlı, Diyarbakır’da 10 yıl önce Prof.Dr. Doğu Ergil’in de bu tür bir konuşması nedeniyle tepki gördüğünü söyledi. Ferhan Şensoy’un oyununda olanların istenmeyen olay olduğunu kaydeden Anlı, “O an için sanatın bir araya getireceği belki de önümüzdeki süreç içinde Türkiye’de aydınların barış için oynaması gereken rol düşünüldüğünde çok büyük bir beklenti vardı. İnanıyorum izleyicilerin bir kısmı hayal kırıklığına uğradı. Ama ben Ferhan Şensoy’un barış gönüllüsü olduğu biliyorum. Bu noktada çaba harcadığını da biliyorum. Bu nedenle Şensoy’un bu şekilde algılanması gerektiğine inanıyorum” dedi.

PKK’lılara ‘dağdaki gençler’ diyen Başkan Fırat Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Salondaki birçok kişi bir biçimi ile dağdaki gençlerin akrabalarıydı. Bu oradaki Kürtlere ilişkin söylenen her söz nasıl etki yaratıyorsa, aslında ona duyulan belki bir tepkidir. Özellikle Kuzey Irak’taki Kürtlere dönük ortaya konan tarz, üslup Türkiye’de yaşayan milyonlarca Kürdü ciddi bir şekilde incitmektedir. Hassasiyetlerimize dikkat etmeliyiz. Biz de Türkiye’deki bütün değerlere bu noktada saygılı bir tutumun ortaya konulmasını, karşılıklı ortak değerlere vurgu yapılmasının son derece önemli olduğunu ve barış için kaçınılmaz olduğunu biliyoruz.”