Bu kez şiddet sahiden internette!

Enfal katliamından Yahudi soykırımına yakın dönem dünya tarihinin kanlı sayfaları, uluslararası bir araştırma ekibinin hazırladığı şiddet ansiklopedisiyle internetten yayımlanacak.

Ruanda ve Yahudi soykırımları, Enfal katliamı, Saraybosna kuşatmasında yaşananlara artık internet kullanıcısı da tanıklık edecek. Uluslararası Araştırma ve Etüt Merkezi’nden (CEDRI) Prof. Jacques Semelin öncülüğünde Fransa, İsviçre, İngiltere, İspanya, ABD, Kanada, Avustralya, İrlanda, Kolombiya, Belçika ve İsviçre’deki üniversitelerden araştırmacıların katkısıyla hazırlanan online ansiklopediye, çalışmalarını Fransa’daki EHESS Sosyal Bilimler Yüksekokulu’nda sürdüren Türk sosyolog ve siyasetbilimci Hamit Bozarslan da katkı sunuyor.

20. yüzyıl kanlı bir dönem
20. yüzyılın sivil halkın yıkımı bakımından, tarihin en kanlı dönemlerinden biri olduğunu belirten Prof. Semelin, çalışmayı aralarında ABD’li soykırım uzmanı Samantha Powers ve Alman Dieter Pohl gibi isimlerin de bulunduğu dünya çapında 40 kadar araştırmacıyı bir araya getirerek 2004 yılında başlattı.
Semelin, soykırımın ne olduğunun tanımlanması hakkında bile farklı kamuoyu görüşleri bulunduğuna da dikkati çekerek, “Bir dinamiti ateşledik. Tarihi olayların yorumları sık sık polemiklere yol açar” dedi ve bunun önüne geçilmesi için ansiklopedinin (www.massviolence. org) metodolojisinin aşırı titiz olacağını belirtiyor. Site kronolojik indeksler, vakalar için çalışmalar, soykırım, insanlığa karşı suç ve uzlaştırma komisyonlarıyla ilgili kuramsal katkılar içerecek; bu katkılar bilimsel bir komite tarafından doğrulanacak.

Yıldız sistemiyle çalışacak
Ücretsiz olarak kullanıma açılacak sitede, yıldız sistemiyle her dosya hakkında bilgiler belirtilecek. Örneğin katliam biliniyor ancak yapanlar bilinmiyorsa bir; gazetecilerin ve sivil toplum örgütlerinin çalışmaları için iki; antropolojik, sosyolojik, tarihsel, hukuki çalışmalar için üç yıldız konulacak. Verilerin İngilizce olacağını, ancak çalışmaların ilgili ülkenin diline de çevrileceğini söyleyen Semelin, “Benim hayalim, ülkesinde neler yaşandığını bilmeyen ya da değiştirilmiş biçimiyle bilen bir gencin, sitede ülkesinde neler olup bittiğini keşfetmesidir” diyor.