Bu kış Antalya’ya gidelim

Antalya, kasım ayında yapılacak ASCAME Meditour 2006 Akdeniz Turizm Formu'na hazırlanıyor.

Meditour çalışmalarını incelemek için Antalya’ya gelen Akdeniz Ülkeleri Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) ve Tunus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Jilani Benmübarek, organizasyonla turizmcileri bir araya getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Tunus’ta 3 yıl önce yapılan ilk Meditour toplantısına 800 turizm profesyonelinin katıldığını belirten Benmübarek, “Meditour’la amacımız, her yıl düzenlenen turizm fuarlarını yenileyerek şov yapmak değil. Turizm yatırımcılarını ve turizmcileri bir araya getirmektir. İlk forumda her biri 10 milyon doların üzerinde 30 proje çıktı. Burada daha fazlasının olacağını düşünüyorum.” dedi.

ASCAME Başkanı Jilani Benmübarek, ATSO Başkanı Kemal Özgen ve turizmciler düzenlenen basın toplantısında Meditour hakkında bilgi verdi. Benmübarek, Antalya’da düzenlenecek turizm formunu bütün Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları nezinde destekleyeceğini bildirdi. Organizasyonun Akdeniz turizmine büyük katkı sağlayacağını belirten Benmübarek turizmle ilgili değerlendirmelerde de bulundu: “Bu yıl yeni bir din olarak ortaya çıkan futbol sahnedeydi. Türkiye’nin en fazla turist çektiği Almanya’daydı. Bu organizasyon bittiğine göre şimdi tatile gitme vakti olacak. Tunus’ta da aynı problem oldu. Dünya Kupası, bizim turizminizi de yavaşlattı. Ama şimdi talepler canlandı. Eylül ayına kadar bütün tesislerimiz dolu. Sizde de bu yönde bir gelişme yaşanabilir.”

ATSO Başkanı Kemal Özgen, ASCAME Meditour Turizm Formu’nun 2-4 Kasım 2006 tarihlerinde Antalya’da yapılacağını bildirdi. Meditour’un ASCAME’nin Akdeniz turizmi için başlattığı bir işbirliği projesi olduğunu belirten Özgen, Forum’un Akdeniz ülkeleri Turizm Bakanları zirvesine de ev sahipliği yapacağını bildirdi. Meditour’un içeriğiyle ilgili bilgi veren Özgen, zirvede sağlık ve ikinci konut turizminin de ele alınacağını aktardı. Forum’da belediyeler ve ticaret odalarının turizmdeki yerinin de tartışılacağını açıklayan ATSO Başkanı, Meditour’un bir tür proje pazarına dönüşeceği öngörüsünde bulundu. Dışa açılma çabası içinde olan turizmcilere Meditour’un önemli bir fırsat sağlayacağını dile getiren Özgen, organizasyonla ayrıca Türkiye’nin turizm projelerini yabancı yatırımcılara sunmayı amaçladıklarını söyledi. Programın Dünya Turizm Örgütü’nün (DTÖ) programına girdiğini kaydeden Özgen şöyle konuştu: “Meditour’a bir çok ülkeden turizm bakanlarının yanı sıra DTÖ dönem başkanı olan Tunus Turizm Bakanı’nın da katılmasını bekliyoruz. ABD, Çin Almanya ve İngiltere’nin turizm kurumlarının başkanlarını da davet ettik. Organizasyon için odalar birliğinin de desteğini alacağız. Yabancı bakanlar ve gazetecilerin de katılımı için Tanıtım Fonu’ndan destek talebinde bulunduk. TÜROFED, TÜRSAB ve AKTOB’un desteği de başarıya ulaşmamızı kolaylaştıracak.”

Akdeniz turizminin bir kıyı turizmi olduğunu ifade eden Özgen, “Akdeniz turizmi dünya turizminin üçte birini temsil ediyor. Yılda 270 milyon civarında turist tatilini Akdeniz’de yapıyor. 2020 yılında Akdeniz Havzası’nın 400 milyon turist çekmesi bekleniyor.” bilgisini verdi. Akdeniz ülkelerinin turizm konusunda Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu pazarlarıyla işbirliği yapmak zorunda olduğunu vurgulayan Özgen, “Kıyılardaki arz kapasitesi konusunda uzun dönemli bir koordinasyon yapılmalıdır. Akdeniz hepimizin ortak denizidir. Akdeniz turizmi ortak geleceğimizdir. Durum böyle iken, şu ana dek Akdeniz turizminde ne hükümetler arasında ne de özel sektör arasında yeterli işbirliği yoktur. Turizm politikaları alanında herhangi bir işbirliği olmamıştır. Bu çerçevede Meditour, organizasyonu ile turizm sektöründe hükümet yetkililerini, yatırımcıları bir araya getirerek işbirliğini geliştirmeyi ümit ediyoruz. Organizasyon turizmciler için önemli bir fırsat iyi değerlendirilmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

Toplantıya katılan TÜROFED Başkanı Ahmet Barut ve AKTOB Başkanı Osman Ayık, Meditoru’a her türlü desteği vereceklerini açıkladı.