Bu köyde ezan okunmuyor!

Kars'ın Susuz ilçesine bağlı İncesu köyü halkı 8 aydan beri imamları olmadığı için Cuma namazlarına başka köylere gidiyor.

Susuz’un İncesu köyü her şeye sahip ama bir tek imamları yok. Köyde ‘yok yok’ denebilecek bir durum söz konusu iken, köy halkı sadece imamsızlıktan yakınıyor.

150 hanelik köyde diğer köylerden farklı olarak bir ilköğretim okulunun yanı sıra bir Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO), bir sağlık ocağı ve bir de morg bulunuyor.

İmam için her türlü imkanı sağlayan köylüler, camiye bir imam odası, bir de imam için abdest yeri yapmış. Ancak buralar uzun zamandır kullanılmıyor. Aylardan beri ezan sesinin bile çıkmadığı köyün camisi ise zarafetiyle göz kamaştırıyor.

Kilit vurulan ve imamsızlıktan dolayı da kapısı hiç açılamayan camiyi açan İncesu köyü muhtar vekili Şemsi Yağdırma, camilerinin imamsız olması nedeniyle kilitli olduğunu ifade etti. Yağdırma, Ramazan ayında da önceden köylerinde imamlık yapmış olan birisini, ücretini köylülerin bir araya gelerek vererek tuttuklarını belirterek, “Ramazan ayından bu tarafa da camimiz kapalı. Cuma namazı vakitlerinde arabası olanlar Susuz’a, olmayanlar da çevrede bulunan yakın köylere gidiyorlar. Vakit namazlarını ise evlerinde kılıyorlar.” şeklinde konuştu.

Köy halkından Seyfal Dalmış (80) ise caminin kapalı olduğunu hatırlatarak, “Ezan da okunmuyor. Namazlara da çevre köylere gidiyoruz. 1978 yılında bu camiye ben el koydum ve yaptırdım. O zamandan beri hiç imamsız kalmadı. Ama şimdi cami kapalı.” ifadelerini kullandı.

Gürsel Dalmış isimli vatandaş da, “Her şeyimiz tamam, bir tek imamımız yok. Cuma namazlarına başka köylere gidiyoruz. Cenazemiz olduğu zaman da başka köylerden imam getiriyoruz.” dedi.

Kars İl Müftülüğü yetkilileri ise uzun zamandır imamı olmayan köyler olduğunu doğrulayarak, imamlık için müracaatın olmadığını söyledi.

Kendilerine imamlık için başvuranların sınavdan geçirilerek köylere atandığını ifade eden yetkililer, bazen imamların köyleri beğenmediklerini de vurguladı.