Bu köyün yarısı imam

Bu köyün bir örneği daha yok. Çünkü bu köyde üç kuşaktır imamlık, babadan oğula geçiyor.

Bu köyün bir örneği daha yok! Çünkü bu köyde üç kuşaktır imamlık, babadan oğula geçiyor. ‘Trakya’nın imam fabrikası’ olarak bilinen 100 haneli köyünde yetişen 55 imam, Diyanet personeli olarak Trakya’nın değişik il ve ilçelerinde görev yapıyor. Edirne’nin Meriç ilçesine bağlı Kavaklı köyü, 1965 yılından beri Trakya bölgesine imam yetiştiriyor.

Halen Kavaklı köyünün imamlığını yapan Şeref Öz de bu köyde doğup büyümüş. Babası Şaban Öz emekli olunca görevi o devralmış. Şaban Öz hoca, şu an değişik yerlerde görev yapan 55 kadrolu imamı kendisinin yetiştirdiğini söylüyor.

İmamlığa ilk defa vekil olarak 1965 yılında başladığını anlatan Öz, o tarihten bu güne köy camisinin medrese işlevi de gördüğünü belirtiyor. Şaban hocanın büyük oğlu Şeref Öz şimdi babasının yerine görevi sürdürüyor. Öz’ün küçük kardeşi de kadrolu imam olarak bir başka yerde görev yapıyor.

Köyün bir diğer özelliği de kendi imamını kendisinin yetiştirmesi. Dışarıdan köye hiç imam atanmadığını anlatan Şaban Öz, köylerinin bu yönüyle Türkiye’de örnek teşkil etmesi gerektiğini belirtiyor. “Keşke her yöre böyle güzel şeylerle bilinse.” diyen Öz şöyle devam ediyor:

“Ne mutlu ki bizim köy Türkiye’de güzel bir örnek teşkil ediyor. Herkesin bizim köye bakmasını temenni ediyorum. Güzel şeylerle anılmak çok güzel. Geriye dönüp baktığımda gerçekten çok güzel miras bırakmışız. Tabiî ki bu sadece bizimle olmadı. Benim dedem de aynı zamanda imam imiş. Onun bizi yönlendirmesiyle bu köy bu günleri gördü.”

Köyde babadan oğula imametin yıllardır devam ettiğine dikkat çeken Öz hoca, bu geleneğin bundan sonra da devam edeceğini düşünüyor.

Şaban Hoca’nın bir de hayali var. Yetiştirdiği imamları, müftü olarak görebilmek. O zamanki şartlar çerçevesinde gençleri ancak bu kadar yönlendirebildiklerini söyleyen Öz, “O zamanki görüş açısına göre gençleri ancak imamlık için yönlendirebildik. Keşke müftülük, kaymakamlık gibi üst mertebeler için de gençlerimizi yönlendirseydik. Şimdiki 55 imamdan 10’unu müftü yapabilseydik tablo daha farklı olabilirdi.” diye konuşuyor.

Köyün bir diğer özelliği ise kahvehanelerde oyun oynanmaması. Osmanlı geleneğinin devam ettiği köyde yıllardır kahvehanelerde oyun oynanmıyor. Bu durumun kendileri için gurur kaynağı olduğunu belirten Şaban Öz, “Köyümüzde yıllardır kahvehanelerde oyun oynanmıyor. Bu durumdan dolayı da bizim köyümüz Trakya’da farklıdır. Ne mutlu ki topluma faydalı bireyler yetiştirmişiz.” diyor.

ZAMAN