‘Bu kurşun özgürlüklere sıkıldı’

Başbakan Erdoğan İtalya Başbakanı Romano Prodi ile ortak basın toplantısı yaptı.

Erdoğna sözlerini, “Bu kurşun Türkiye’ye sıkılmıştır, özgürlüklere sıkılmıştır. Bu tür cinayetler zaman zaman başka ülkelerde de oluyor. Güvenlik ve Adalet mekanizması hassasiyetle üzerinde çalışıyor.” şeklinde sürdürdü.

Erdoğan’dan İtalya desteğine teşekkür

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “AB süreci içinde gerçekten İtalya, şahsen Başbakan olduğum günden bugüne devamlı yanımızda olmuş ve desteklerini bizden esirgememiştir” dedi.

Başbakan Erdoğan ve konuğu İtalya Başbakanı Romano Prodi, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Başbakanlık’ta ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısından önce iki ülke başbakanları, Türkiye ile İtalya arasında iş birliğinin güçlendirilmesini hedefleyen “strateji belgesi”ni imzaladılar.

Başbakan Erdoğan, son derece verimli görüşmeler yaptıklarını ifade ederek, Prodi’yi Türkiye’de görmekten ve ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İkili ilişkileri ayrıntılı olarak ele alma imkanı bulduklarını anlatan Başbakan Erdoğan, bu akşam yemekli toplantıda bu görüşmelerin devam edeceğini anlattı.

Siyasi, askeri, ekonomik, ticari ve kültürel ilişkileri gözden geçirdiklerini, ayrıca güncel, gerek bölgesel ve gerekse uluslararası konuları da değerlendirdiklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, geçen yılın iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 150. yılı olduğunu anımsattı. Erdoğan, “İtalya bizim için önemli bir ülkedir” dedi.

DESTEĞE TEŞEKKÜR

NATO başta olmak üzere BM gibi pekçok uluslararası örgüt bünyesinde bir birlikteliğin yaşandığını anlatan Başbakan Erdoğan, başta Balkanlar, Afganistan ve Lübnan olmak üzere çeşitli uluslararası misyonlarda son derece yakın bir iş birliği içinde olduklarını söyledi. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Türkiye-AB ilişkilerini de gözden geçirdik. Zira, AB süreci içinde gerçekten İtalya, şahsen Başbakan olduğum günden bugüne devamlı yanımızda olmuş ve desteklerini bizden esirgememiştir.

AB’nin Aralık zirvesi kararlarını ve önümüzdeki dönemi değerlendirdik. Sayın Prodi’ye, İtalya’nın bugüne kadar ülkemizin AB üyelik sürecine verdiği destek sebebiyle teşekkür ediyorum. Bunun müzakere sürecinde yaşanan son gelişmeler çerçevesinde artarak devam etmesine yönelik beklentilerimi bu defa da kendilerin ilettim.

Kıbrıs ile ilgili görüş ve beklentilerimizi de izah etme imkanı bulduk. Bu çerçevede yine Aralık ayındaki AB zirvesinde yapılan Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün uygulamaya konulmasına dönük niyet açıklamasının, uygulanabilir bir karara dönüşmesini beklediğimizi de kendisine ifade ettim. Yine Kıbrıs sorununun, BM çatısı altında çözümüne verdiğimiz önemi ifade ettim.

Bugün ayrıca ilişkilerimizin ve ortak ilgi alanlarındaki iş birliğimizin güçlendirilmesini hedefleyen bir strateji belgesini de imzalamış bulunuyoruz. Bunun, hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Ülkelerimiz arasında, 18 Ocak 2007 tarihinde Ankara’da imzalanan umuma mahsus pasaportlara vize kolaylığı sağlanmasına ilişkin mutabakat muhtırasını, kamuoyuna ifade etmek istiyorum.”

TÜNEL AÇILIŞI

Başbakan Erdoğan, yarın Prodi ile Bolu Tüneli’nin ve Ankara-İstanbul otoyolunun son kısmının açılışını yapacaklarını da anımsatarak, ardından İstanbul’da her iki ülkenin iş adamlarıyla yapılacak toplantıya katılacaklarını söyledi.

Erdoğan, “Görüşmelerimizin, ortak ilgi alanımıza giren konularda görüş ve tutumlarımızın daha iyi anlaşılmasına ve yeni iş birliği alanlarının geliştirilmesine hizmet edeceğine inanıyorum” dedi.

Türkiye’nin, dış ticaret hacmi bakımından ilgi alanı içinde olan 3 ülkeden birinin İtalya olduğunu kaydeden Erdoğan, “Aramızda bu denli sağlıklı bir ilişki mevcuttur. Bu sürekli gelişmekte ve artmaktadır” diye konuştu.