Bu mahalle kablo hırsızlarından bıktı!

Van'da bir mahallede üst üste yaşanan telefon kablosu hırsızlığı ve işçilerin grev yapması nedeniyle Türk Telekom'un kablolarını zamanında yeraltına alamaması yüzünden yollar çamur deryasına döndü.

Van merkez Abdurrahman Gazi Mahallesi Zeve 11. Sokak’ta kablo hırsızlarının sürekli telefon direklerinde bulunan kabloları çalması ve Türk Telekom’un uzun süren grevi mahalle sakinlerinin çamurla boğuşmasına neden oldu. Sokak üzerinde bulunan 8 telefon direğinde 200 metrelik telefon kablosunu çalan hırsızlar, Türk Telekom çalışanlarının greve gitmesini fırsat bildi.

Sürekli kabloların kesilerek sokaktan alınmasına çözüm arayan Türk Telekom İl Müdürlüğü, sokakta bulunan kabloları yeraltına almaya karar verdi. Bu esnada işçilerin grevde olması çalışmayı aksattığı için belediyeden zaman istendi. Belediyenin de sokak üzerinde çalışmalarını tamamlaması için Telekom’u beklemesi sokakta yolların çamur içerisinde kalmasına neden oldu. Özelikle sokağı kullanarak okula giden öğrenciler, çamurdan dolayı ayaklarına naylon takmak zorunda kalıyor.

Mahallesi sakinleri, çamurun çok olmasından dolayı çocuklarının ayakkabılarına naylon geçirerek okula göndermek zorunda kaldıklarını ifade ediyor.

Belediye şebeke suyunun patlaması ve Türk Telekom’un çalışmaları sonrası sokak adeta çamur deryasına döndü. Mahalle’deki İlköğretim Okulu öğrencileri çamurdan geçebilmek için ayakkabıların üzerine naylon geçiriyor.

Çamurlu alandan geçemeyen bazı öğrencilerin yardımına mahalleli koşuyor. Çok defa minik öğrencilerin çamura batarak hareketsiz kaldığını ifade eden Mahalle sakinleri, çamur yüzünden çocuklarını okula göndermekte zorlandıklarını belirtiyor. Mahalleli, minik öğrencileri çamurdan geçmeleri için bazen kucaklarında taşırken, mahalle sakinlerinden Ahmet Öztürk, bu durumdan bıktıklarını söylüyor.

21. yüz yılda köy yolarının bile bu durumda olmadığını söyleyen Mahalle sakini Cesim Taşkın, “Van Metropol şehir konumuna geldi. Yetkililerden bu konuya çözüm getirmesini istiyoruz” dedi.