Bu meclis cumhurbaşkanını seçemez

CHP'li Topuz: "AK Parti ve CHP'nin gerçek toplam oyları cumhurbaşkanını seçemez" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Ali Topuz, AK Parti’nin tek başına cumhurbaşkanını tayin etmesinin yanlış olacağını savunarak, “Başbakan Erdoğan, cumhurbaşkanı olmayı yıllardır devam ettiği faaliyetlerinin son noktası olarak görüyor.” dedi.

Üç günlük bir çalışma programı için Aydın’a gelen Topuz, ülke gündemindeki konuları değerlendirdi. Cumhuriyet tarihinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin partiler ve devlet kurumları arasında uzlaşma sonucu yapıldığına işaret Topuz, Turgut Özal ve Süleyman Demirel’den itibaren ise Meclis’teki sayı üstünlüğünün etkili olmaya başladığını iddia etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olmayı faaliyetlerinin son çalışması olarak gördüğünü iddia eden Ali Topuz, cumhurbaşkanı olarak kişinin amaçlarını uygulaması durumunda Anayasa’yı rafa kaldırıp Türkiye’yi fiilen idare edilen bir ülke haline getireceğini savundu. Başbakan Erdoğan’ın YÖK, Anayasa Mahkemesi ve Cumhurbaşkanlığı makamını kontrol altına almayı planladığını ileri süren Topuz, “Bu makamları kontrol altına alıp türban konusunu çözmek istiyor. Bütün açıklamalarında, AK Parti grubunun karar vereceğini söylüyor. Belli ki hiç kimseyle uzlaşma yapmaya gerek duymuyor. Oysa cumhurbaşkanının görevi bunlar değil. Cumhurbaşkanı, kendisine emanet edilen bütün devlet kurumları arasındaki işleyişi takip etmekle yükümlüdür.” diye konuştu.

AK Parti’nin genel seçimde aldığı yüzde 34’lük oyun bütün oyların yüzde 25’ine isabet ettiğini belirten Topuz, kendisine ait oylarıyla ülkenin yüzde 100’ünü yönetemeyeceği savundu. AK Parti ve CHP’nin oy toplamının yüzde 50’ye bile varmadığının altını çizen Topuz, “Cumhurbaşkanı bu Meclis’te seçilecekse, iki partinin düşünüp karar vermesi yeterli değildir. Toplumun diğer kesimleriyle de uzlaşma sağlamalıdırlar. Bunu yapmazlarsa bunalım olur. Erdoğan gizli düşüncelerini uygulamak isterse tepki görecektir. Erdoğan veya Bülent Arınç’ın cumhurbaşkanı olması durumunda, laik demokratik cumhuriyetin adı değişmiş olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bir basın mensubunun sorusu üzerine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’un Fransa’yla askerî ilişkilerin durdurulduğu açıklamasını da değerlendiren Ali Topuz, açıklamanın gayet normal olduğunu söyledi. Başbuğ’un siyasi beklentiden uzak ve yerinde bir açıklama yaptığını belirten Topuz, birçok beyanatın siyasi beklentiler sebebiyle yapıldığının altını çizdi.