Bu meclis yeni bir Anayasa yapabilirdi

Baykal'ın açıklamalarına bugün Cumhurbaşkanı Gül'den yanıt geldi.

Dünkü parti grup toplantısında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘Anayasa değişikliği için fırsat kaçtı’ açıklamasını değerlendiren CHP lideri Deniz Baykal bunu çok önemli bir tespit olarak gördüğünü ifade etmişti. Ak Parti’nin Anayasa değişikliği için referanduma giderse halktan yeterli desteği bulamayacağını savunan Baykal ‘Cumhurbaşkanı tarihi bir fırsat kaçırdık diyor. Üzülmesin sayın Cumhurbaşkanımız o tarihi fırsatı günü geldiğimiz zaman milletimiz yakalayacaktır ve Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz de gerekeni yapacağız’ demişti.

Baykal’ın açıklamalarına bugün Cumhurbaşkanı Gül’den yanıt geldi. Abdullah Gül, Hindistan’a gelirken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, “Yeni Anayasa için fırsat kaçırıldı” sözlerinin bazıları tarafından yanlış anlaşıldığını söyledi.

Gül, bu konu hakkındaki görüşlerinin iyi anlaşılmasını isterken Hindistan’ın Agra kentinde basın mensuplarına açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugünkü Meclis’in temsil oranının çok yüksek olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin siyasi grupları yansıtan 4 ayrı grup bulunduğunu anlattı. Cumhurbaşkanı Gül, “Bu Meclis yeni bir anayasa yapabilirdi. Bu zaman açısından kaçırıldı. Yapılsaydı, şüphesiz ki herkes memnun olurdu. Türkiye’nin yeni bir anayasaya her bakımdan ihtiyacı var. Daha evrensel bir anayasa fırsatı vardı” diye konuştu.

Gül, “Anayasa değişikliğiyle ilgili sözlerinin farklı anlamlara çekilmesini çirkin bulduğunu” ifade ederek, “Bu Meclis sivil anayasayı yapabilirdi. Bir üzüntü belirtisi olarak, hayıflanma ifadesi olarak ‘Fırsat kaçırıldı’ dedim. Yoksa Türkiye’nin standartları ilerlemiş, hayatı değişmiş; eğitimde, ekonomide her alanda Türkiye’nin yöneldiği istikamet belli iken buna uygun daha öz ve evrensel ilkeleri kapsayacak, bugüne uygun anayasa yazılmalı” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şunları kaydetti:
“Bu Meclis’i ben her zaman yücelttim. Halk bu Meclis’i bir parti iktidar yapmış ama dört partiye de grup kurdurmuş. Halkın yüzde 87’sini temsil eden, temsil bakımından en geniş Meclis. Bu Meclis sivil anayasayı yapabilirdi. Bir üzüntü belirtisi olarak, hayıflanma ifadesi olarak ‘Fırsat kaçırıldı’ dedim. Yoksa Türkiye’nin standartları ilerlemiş, hayatı değişmiş; eğitimde, ekonomide her alanda Türkiye’nin yöneldiği istikamet belli iken buna uygun daha öz ve evrensel ilkeleri kapsayacak, bugüne uygun anayasa yazılmalı. Parti başkanları, gruplar yeni bir anlayış getirirse bu takdir edilir; Anayasanın bazı maddeleri de değiştirilebilir. Çünkü elzem konular var. Bu da Meclis’in yetkisinde olan bir şey.”

Abdullah Gül, bir gazetecinin, Anayasa değişikliğiyle ilgili sözleriyle ilgili bazı yorumların, bundan sonra yapılacak “Cumhurbaşkanının seçimine bağlandığını” söylemesi üzerine, şöyle konuştu:
“Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili tartışmaları anlamsız görüyorum. Kaç sene olduğu net ortaya çıkmamışken, beş sene ise henüz bu sürenin yarısında iken bu tür tartışmaları hoş karşılamıyorum. Bizim pozisyonumuzdaki insanlara o tip yakıştırmalarda bulunmak doğru değil, memlekete yazık olur.”

Siyasi partiler arasındaki gerilimin hatırlatan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Devreye girecek misiniz?” sorusu üzerine “Bu konuda bazı bazı düşüncelerim var” yanıtını verdi.