İngiltere Rusya’yı suçluyor!

İngiltere Başbakanı olan Teresa May'i zor günlerin bekliyor.

İngiltere karıştı. Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile Çevre Bakanı Michael Gove'un Başbakan May'e eleştirilerini yönelttiği ve 40 milletvekilinin de güvensizlik mektubu yazmak için anlaştığı ortaya çıkmıştı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Rusya'yı "uluslararası düzeni tehdit etmekle" suçladı.

Londra Finans Merkezinin yıllık geleneksel yemeğinde konuşan May, Rusya'nın Batıda karışıklık oluşturmak için "bilgiyi silahlaştırdığını" öne sürerek, "Hepimizin dayandığı uluslararası düzeni tehdit eden, Rusya'nın eylemleridir." dedi.

May, Rusya'nın son yıllarda bazı Batı ülkelerindeki seçimlere müdahalede bulunduğunu, devlet kurumlarına siber saldırılar düzenlediğini iddia etti.

Başbakan May, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Rusya'ya basit bir mesajım var. Ne yaptığını biliyoruz ve başaramayacaksın çünkü demokrasilerimizin direncini, açık ve özgür toplumların kalıcı cazibesini ve Batılı milletlerin bizi birleştiren ittifaklara bağlılığını hafife alıyorsun. Rusya, bilgiyi silahlaştırmaya çalışıyor. Rusya, devlet medyası eli ile Batıda karışıklık oluşturmak ve kurumlarımızın altını oymak için yalan haberler yapıyor ve fotoshoplanmış fotoğraflar kullanıyor."

TRT