Bu millet bir gün cezalandırır!

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu,fındık üreticisinin hükümeti cezalandıracağını ileri sürdü.

Fındığın, Karadeniz Bölgesi’nde başka bir ürünün üretilemediği arazilerde üretildiğine işaret eden Mumcu, Türkiye’nin dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini üretmesine rağmen fiyatı belirleyemediğini kaydetti.

Mumcu, Türkiye’nin bir yılda 600 bin ton fındık ihraç edip 400 milyon, bir başka yıl 300 bin ton fındık ihraç edip 2 milyar dolar gelir elde ettiğini belirtti. Fındıkta bütün meselenin, fiyatının nasıl teşekkül edeceği olduğunu ifade eden Mumcu, önemli olan üreticinin hakkının korunması olduğunu kaydetti. Mumcu, fındığın devlete yük olan bir ürün değil devlete gelir kazandıran bir ürün olduğuna işaret etti.

Mumcu, Fiskobirlik’in 1.5-2 katrilyon borcunun silindiği sözünün gerçeği yansıtmadığını, olayın, Fiskobirlik ile bankalar arasındaki muazalı bir alacağın, el konulan bankanın hesaplarında, birliğin borcu olarak kabul edilip mahsuplaşılmasından kaynaklandığını öne sürdü. Mumcu, Fiskobirlik’in söz konusu borcu zaten kabul etmediğini belirtti. Mumcu, hiç kimsenin başka bir hesabı fındık üreticisinin üzerine yıkmaya çalışmaması gerektiğini vurguladı. O borcun Fiskobirlik’in borcu olmadığına işaret eden Mumcu, o borcun şişirildiğini ve bankanın da borcu kabul etmediğini iddia etti.

Mumcu, fındık üreticisinin devlete borçlu değil, devletten alacaklı olduğunu kaydetti. Mumcu, fındığın fiyatı istikrarı sağlanması için rokeltenin bol olduğu yıllarda fındık depolaması sağlaması gerektiğini kaydetti. Hükümetin şu anki fındık politikası ile elde edilen gelirin yarı yarıya azalacağını kaydeden Mumcu, Fiskobirlik’in depolama maliyetini almışken, alacağının ödenmediğini ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan ödeme yapılmadığını kaydetti. Mumcu, fındık gibi değerli bir ürünün yok pahasına satıldığını belirterek, Türk çiftçisinin emeği üzerinden yurtdışı piyasalar ve büyük bir tacirin para kazandığını iddia etti. Mumcu, fındık üreticisin sahipsiz kalmasından dolayı ülke ekonomisinin 1 ile 1.5 milyar dolar zarara uğradığını belirtti. Mumcu, fındıktan ihraç gelirinin fazla olması için rokeltenin fazla olduğu yıllarda öğrencilere ve askere yedirilmesi isteyen Mumcu, hükümetin uygulamaları ile öğrenci ve mehmetçike yedirilmeyen fındığın yabancılara verildiğini öne sürdü. Mumcu, fındık üreticisinin çoluğunun çocuğunun rızkınıdan çalınan milyonların hesabını hükümetten soracaklarını söyledi.

Fiskobirlik’i karalayarak bir yere varılamayacağını söyleyen Mumcu, 8 milyon insanı ilgilendiren konuyla ilgili hükümetin “bana ne” deme hakkının olmadığını söyledi. Mumcu, fındık üreticisin dişini sıkmasını ve elindeki ürünü satmamasını öne sürdü.