Bu nasıl kömür yardımı?

Sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle toplatılan kömürler yoksullara dağıtıldı.

Isparta Valiliği, sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle toplattığı kömürleri yoksullara dağıttı. Vatandaş hayrına zehirlenirken açıklama tuhaftı: Poşette ‘Zehirli’ yazabilir, belki içi temizdir.

Başbakanlık’tan geldi

Vatandaşın sağlığını tehlikeye sokan kömürler, konu hayırseverliğe gelince şifa kaynağı oluverdi. Yoğun hava kirliliğinin görüldüğü Isparta’da, Valilik 28 Haziran’da kükürt oranı yüzde 1.5’in üzerindeki yerli kömürlerin tüketimini yasakladı. Bu duyurunun üstünden 6 ay geçmeden, Valilik Başbakanlık tarafından Kütahya’dan getirilen ve kükürt oranı yüzde 2 olan 2 bin ton kömürü, yaklaşık 2 bin fakir aileye dağıttı.

Rapora bakamamışlar!

Gariban vatandaş aslında sağlığı için büyük tehlike oluşturan bu kömürleri alıp hayır duası ederken, Isparta Vali Yardımcısı Atilla Durmuş ilginç bir açıklamada bulundu. Durmuş, kömürlerle ilgili 1 hafta önce detaylı laboratuvar raporları istediklerini ancak kendilerine gönderilen raporları henüz inceleyemediklerini söyledi. Durmuş, kükürt oranına ilişkin torbaların üzerinde yer alan ‘yüzde 2’ ibaresinin hatırlatılması üzerine, “Torbalar öyle hazırlanmış olabilir ama belki içeriği farklıdır” dedi.