Bu ne cüret!

Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi ’bombacı’ Yasin Hayal, polislerin arasından ’Orhan Pamuk akıllı olsun’ diye bağırdı

Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesi soruşturmasının adliye safhası cüretkâr bir tehditle başladı. Soruşturmada adı azmettirici olarak geçen Yasin Hayal, polislerin arasında getirildiği adliye girişinde gazetecilere, “Orhan Pamuk akıllı olsun akıllı” diye bağırdı. Cezaevine götürülürken de, “Vatan sağ olsun vatan… Çok huzurluyum” dedi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde dört gündür sorgulanan tetikçi Ogün Samast, azmettirici Yasin Hayal ve diğer zanlılar, Ersin Yolcu, Zeynel Abidin Yavuz ve Ahmet İskender dün terör ve organize suçlara bakmakla görevli olan Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Sabah saat 10.10 sıralarında adliyeye getirilen zanlılardan Samast’ın üzerine polis yeleği giydirilmişti. Samast polis aracından indirilmesinden, adliye binasına girişine kadarki sekiz – dokuz metrelik mesafede mümkün olduğunca yüzünü gizlemeye çalıştı. Polis şapkasının siperliğiyle yüzünü iyice örten Samast, hiç konuşmadan, gözünü yerden ayırmadan adliyeye girdi. Diğer sanıklarda ise polis kıyafeti yoktu. Yasin Hayal, Samast’ın aksine olabildiğince görünmeye çalışıyordu. Elleri arkasından kelepçeli halde polislerin arasında yürürken gazetecilerin bulunduğu yöne bakarak bağırdı: “Orhan Pamuk akıllı olsun akıllı…”

Hayal, yaklaşık üç yıl önce de ’Ramazanda yemek yiyorlar’ diye bombaladığı Trabzon’daki McDonalds eylemi için adliyeye çıkarılırken tehditler savurmuş, “Rus Konsolosluğu ve HSBC’yi bombalayacağımEfsaneyi şimdiden çekin” demişti. 11 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldığı eylem nedeniyle Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi’nce 6 yıl 8 ay hapse mahkûm edilen Hayal’in temyize giden dosyası Yargıtay’da bekliyor.

’Silahın sahibi öldü’

Zanlılar sağlık kontrolünden geçirildikten sonra görevli savcılara ifade vermeye başladı. Cinayeti Ogün’le birlikte planladığını belirten Yasin Hayal, organizasyonu kendisinin yaptığını da kabul etti. Dink’i “Türklüğe hakaret ettiği için” öldürmeyi planladığını anlatan Hayal, cinayette kullanılan silahı aldığı kişinin geçen yıl bir deniz kazasında öldüğünü, cesedinin de bulunmadığını söyledi. Savcıların sorgulama boyunca, kendisinin ardında bulunanlar ve kimden emir aldığı yönündeki sorularına “Ben ve Ogün’den başka kimse yok” yanıtını veren Hayal, Erhan Tuncel’in kendisini yönlendirdiğine ilişkin iddiaları da kabul etmedi.

Tetikçi Samast da savcılara verdiği dört sayfalık ifadesinde cinayeti kabul etti ve pişman olduğunu söyledi. Azmettirici olarak Yasin Hayal’in ismini veren Samast, Hayal’in Dink’i vatana ihanet eden, Türklere küfreden bir kişi olarak tanıttığını anlattı. İfadesine göre, Samast birkaç ay Dink’in fotoğrafını yanında taşıdı, ancak, cinayetten bir süre önce kaybetti. Hayal, Dink’in fotoğraflarını yeniden Samast’a verdi.

’Niye bana yaptırdın!’

Olaydan birkaç ay önce silahla atış talimi yaptığını söyleyen Samast, yakalanmasaydı Trabzon’da ailesinin elini öptükten sonra teslim olacağını söyledi. Samast cinayetin hemen ardından kaçtığını, Dink’in yere düştüğünü bile görmediğini anlattı.

Dün savcılıkta yüzleştirilmesi sırasında Samast’ın, Hayal’e “Niye kendin yapmadın, bana yaptırdın” diyerek tepki gösterdiği öğrenildi.

Bu arada Samast’ın üzerinden çıkan SIM kartın babasının üzerine kayıtlı olduğu ve cinayetten sonra Yasin Hayal’le de telefonla görüştüğü saptandı. Savcı, Ogün Samast’ın yüksek korunaklı bir cezaevine sevk edilmesini istedi. Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklanan Samast, Bayrampaşa Cezaevi’nin örgütlü suçlara karışan çocukların tutulduğu bölümüne gönderildi.

Diğer dört zanlının sorgusu sürerken, Samast’ın avukatı Levent Yıldırım, adliyeden çıkarak, şöyle dedi: “Örgüt mensubu olmadığını, bireysel bir adam öldürme suçu olduğunu düşünüyorum. Dink’i tanımıyor, olayın da bu kadar büyüyeceğini düşünmemiş. Ama etkileyen, azmettiren kişiler olmuştur. Tek başına düşünerek hareket etmemiştir.”

Savcılıkta sorgulanmaları tamamlanan diğer zanlılar sevk edildikleri mahkemece tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi’ne gönderildi. Beş zanlının da etkin pişmanlıktan faydalanmak istediği bildirildi.

Soruşturma genişliyor

Saat 19.30 sıralarında Başsavcı Aykut Cengiz Engin, Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ve soruşturma savcıları Selim Berna Altay’la Fikret Seçen alışılmadık şekilde gazetecilerin karşısına çıktı. Zanlıların tutuklanmalarının hemen dava açılacağı anlamına gelmeyeceğini söyleyen Engin’in açıklamasına göre, ’asli fail ’Samast şu gerekçelerle tutuklandı:

“Cürüm işlemek için oluşturulmuş, silahlı örgüte üye olmak. Taammüden adam öldürmek ve ateşli silahlar kanununa muhalefet.”

Hayal, Yavuz, İskender ve Yolcu ise söz konusu suç örgütünü oluşturmak ve azmettirmekle suçlandı. Ellerinde belge ve deliller olduğunu söyleyen Engin şöyle devam etti: “Savcılarımız bu örgütlenmede, başka kişi ya da kurumların bulunup bulunmadığını, siyasi ideolojik veya bölücü terör örgütleriyle bir ilişkilerinin olup olmadığını ve hatta bu teşekkülü kullanan veya yönlendiren başka örgütler bulunup bulunmadığını soruşturmayı genişleterek araştıracak.”

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı ve Trabzon Emniyetiy’le de sürekli irtibat halinde olacaklarını söyleyen Engin, “Bizim emniyet müdürlüğümüzden ekipleri de göndermek suretiyle soruşturmayı o bölgelere de yayarak geliştireceğiz. Başka gözaltılar da olabilir. TCK’nın 220. maddesindeki örgütlenme mevzubahis” dedi.

Başsavcı açıklamasını bitirip yeniden içeri girdikten bir süre sonra cezaevine götürülmek için dışarı çıkarılan Hayal, “Vatan sağ olsun, Vatan… Çok huzurluyum” diye bağırdı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında bulunan Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencisi Erhan Tuncel ile Bursa’da yakalanan Muharrem Kahveci’nin sorgusu sürüyor. Kahveci’nin cinayet sonrası MSN üzerinde bağlantı kurarak Hayal’i tebrik ettiği belirlendi.